Մեր բոլոր ծրագրերը շատ էական նշանակություն են ունենալու 7 տոկոս աճ ապահովելու համար. Վարչապետ
2023 թվականի պետական բյուջեում հստակ ֆիքսել ենք 7 տոկոս տնտեսական աճ ապահովելու մեր հանձնառությունը, կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մեր բոլոր ծրագրերը շատ էական նշանակություն են ունենալու 7 տոկոս աճ ապահովելու համար, որովհետև մենք ընկերություններից ահազանգ ենք ստանում, որ հենց իրենք մյուս տարվա իրենց պոտենցիալ աճի մեջ շատ լուրջ պրոբլեմ են տեսնում, որ կարող է աշխատուժի բացակայության պատճառով չկարողանան տեմպը պահել», - ասաց նա։
Փաշինյանը հույս ունի, որ, ի հեճուկս գնաճի, մյուս տարի աղքատության ավելի ցածր ցուցանիշ կլինի։
«Սրա համար ի՞նչն է հիմք տալիս, առաջինը՝ աշխատատեղերի բացառիկ բարձր թիվը, աշխատավարձային ֆոնդի աննախադեպ թիվը, գործազրկության աննախադեպ ցածր մակարդակը ու մյուս տարվա պետական բյուջեի կապիտալ ծախսերի էական ավելացումը», - ընդգծեց վարչապետը։

Все наши программы будут иметь существенное значение для обеспечения 7% роста – Никол Пашинян
В бюджете 2023 года четко зафиксировано наше обязательство обеспечить 7% экономический рост, заявил сегодня на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян.
«Все наши программы будут иметь существенное значение для обеспечения 7% роста, потому что мы получаем сигналы от компаний, что они видят очень серьезную проблему в своем потенциальном росте в следующем году, что из-за отсутствия рабочей силы не смогут сохранить темп», - сказал он.
Пашинян надеется, что вопреки инфляции, показатель бедности в будущем году будет более низким.
«Что дает основание для этого? Во-первых, исключительно высокое число рабочих мест, беспрецедентный фонд заплаты, беспрецедентно низкий уровень безработицы, и существенное увеличение капитальных расходов в следующем году», - сказал подчеркнул премьер.