Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները պայմանավորվել են առաջիկա շաբաթների ընթացքում կազմակերպել ևս մեկ հանդիպում. Փրայս
Հարավային Կովկասում խաղաղության ապահովման հարցում ԱՄՆ-ն ակտիվորեն համագործակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ․ այս մասին այսօրվա ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսը։
«Մենք եռակողմ հանդիպումներ ենք անցկացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ։ Հանդիպումներն անցկացրել է պետքարտուղար Բլինքենը։ Նա նաև շարունակում է պահպանել կողմերի հետ հեռախոսակապը։
Վերջին հանդիպմանն արտգործնախարարները պայմանավորվեցին արագացնել բանակցությունները և ևս մեկ հանդիպում կազմակերպել առաջիկա շաբաթների ընթացքում։ Երկու կողմերն իրենց երախտագիտությունը հայտնեցին ամերիկյան կողմին՝ նախարարական հանդիպումը կազմակերպելու համար։ Մենք, իհարկե, հուսով ենք, որ երկխոսությունն ու կառուցողական մթնոլորտը կշարունակվի, ուստի մենք շարունակում ենք աջակցել դիվանագիտությանը, որպեսզի հասնենք ամուր խաղաղության և խնդիրների լուծման», - ասել է Փրայսը։

Главы МИД Армении и Азербайджана договорились организовать в ближайшие недели еще одну встречу – Нед Прайс
США очень активно взаимодействуют с Арменией и Азербайджаном в вопросе обеспечения мирного будущего на Южном Кавказе. Об этом заявил на брифинге официальный представитель Госдепартамента США Нед Прайс.
«Мы провели трехсторонние встречи с Арменией и Азербайджаном. Их проводил госсекретарь Блинкен. Он также продолжает поддерживать телефонную связь со сторонами.
На последней встрече министры иностранных дел договорились ускорить переговоры и организовать еще одну встречу в ближайшие недели. Обе стороны выразили свою признательность американской стороне за организацию этой министерской встречи. Мы, конечно, надеемся, что диалог и конструктивная атмосфера будут продолжаться, посему мы продолжаем поддерживать дипломатию, чтобы достичь прочного мира и решения проблем», - заявил Нед Прайс.