Ադրբեջանի կողմից շրջանառության մեջ դրված «Զանգեզուրյան միջանցքը» բազմաքայլ ռազմաքաղաքական կոմբինացիայի մաս է․ Սենոր Հասրաթյան
03/12/2022 16:41
Արցախի ՊԲ տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի բաժնի նախկին ղեկավար, գնդապետ Սենոր Հասրաթյանը գրել է․
Ադրբեջանի կողմից շրջանառության մեջ դրված «Զանգեզուրյան միջանցքը» բազմաքայլ ռազմաքաղաքական կոմբինացիայի մաս է: Բաքու-Անկարա տանդեմն այդ քայլով նպատակ ունի ոչ միայն Նախիջևանի հետ ստեղծել ցամաքային կապ, այլև, օգտագործելով «միջանցքի բացման» հետ կապված Երևանի «անհամաձայնության» պատրվակը, ռազմավարական նշանակության այլ խնդիրների լուծմանը զուգահեռ, ամեն գնով փակել Լաչինի միջանցքը և Արցախը խեղդել շրջափակման օղակի մեջ:
Կոմբինացիայի առաջին փուլի արդյունքում, երբ ավարտված կլինի հայկական երկրորդ հանրապետության շրջափակումը, հակառակորդը (ուժով կամ «դիվանագիտությամբ») կանցնի հաջորդ ու, թերևս, ոչ վերջին փուլի իրականացմանը, այն է՝ «Զանգեզուրյան միջանցքի բացման» օպերացիային...
Ի դեպ, դա հասկանում և իրենց շահերից բխող որոշակի քայլեր են փորձում ձեռնարկել թե՜ Ռուսաստանը, թե՝ Իրանը... Իսկ թե տվյալ պարագայում ինչպիսի քայլեր են ձեռնարկում մեր երկրի իշխանությունները, կարելի է դատել Երևանում Ամանորին ընդառաջ իրականացվող նախապատրաստական աշխատանքներից ...
Հ.Գ․-Այսօր Շուշի-Քարին տակ խաչմերուկի հատվածում քաղաքացիական հագուստներով մի խումբ ադրբեջանցիներ, բնապահպանական պատճառաբանությամբ,  փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին...»։

Сенор Асратян: Введенный в обращение Азербайджаном «Зангезурский коридор» – часть многоходовой военно-политической комбинации
Бывший пресс-секретарь Армии обороны Арцаха, полковник Сенор Асратян написал на своей странице в Facebook:
«Введенный в обращение Азербайджаном «Зангезурский коридор» – часть многоходовой военно-политической комбинации. Тандем Баку-Анкара этим шагом преследует цель не только создать сухопутную связь с Нахичеваном, но под предлогом ″несогласия″ Еревана с ″открытием коридора″, параллельно с решением других стратегических задач, любой ценой закрыть Лачинский коридор и задушить Арцах в кольце блокады.
В результате первого этапа комбинации, когда будет завершена блокада второго армянского государства, противник (силой или ″дипломатией″) приступит к осуществлению следующего и, пожалуй, не последнего этапа – операции ″открытие Зангезурского коридора″…
Кстати, это понимают и пытаются предпринять определенные вытекающие из их интересов шаги как Россия, так и Иран … А какие шаги предпринимают в этих условиях власти нашей страны, можно судить по проводимым в Ереване подготовительным работам в преддверие Нового года…
P.S. Сегодня группа азербайджанцев в гражданской одежде перекрыла трассу Степанакерт-Горис из экологических соображений на перекрестке под Шуши-Карин Так…».