Արմեն Աշոտյանի ելքը երկրից արգելվել է կամայականորեն, հեռախոսային իրավունքի ուժով. փաստաբան
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի՝ ՀՀ տարածքից դուրս գալը արգելելու մասին որոշումը բողոքարկվել է Գլխավոր դատախազին։
«Սույն թվականի նոյեմբերի 16-ին Արմեն Աշոտյանի ելքը ՀՀ-ից ապօրինաբար սահմանափակելու վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազին ներկայացվել էր հաղորդում հանցագործության մասին: Հաղորդումը գլխավոր դատախազության կողմից վերահասցեագրվել էր ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեին:
Նոյեմբերի 28-ին հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչը մերժել է քրեական վարույթը նախաձեռնելը՝ պատճառաբանելով, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքում չկա հոդված, որին կհամապատասխաներ հաղորդման մեջ նկարագրված դեպքը: Այսինքն՝ մարդուն առանց որևէ օրինական հիմքի ՀՀ տարածքից դուրս գալը արգելելը, ըստ քննիչի, որևէ հանցագործության հատկանիշ չի պարունակում:
Նման պատասխան ես ակնկալում էի ամենասկզբից և նման մոտեցումը՝ քրեական վարույթ առհասարակ չնախաձեռնելը, միայն հստակ մատնացույց է անում այն, որ Ա.Աշոտյանի ելքը երկրից արգելվել է կամայականորեն, հեռախոսային իրավունքի ուժով՝ բացահայտ արհամարհելով Սահմանադրությունն ու օրենքները:
Քննիչի որոշումն արդեն բողոքարկվել է գլխավոր դատախազին, սպասենք հերթական մերժմանը և կդիմենք դատարան»,- ասվում է Աշոտյանի փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանի տարածած հաղորդագրությունում։
Նշենք նաև, որ երեկ Աշոտյանը մեկնել է երկրից։ Նա հայտարարել է, որ մեկնել է Վիեննա, որովհետև ստացել է հրավեր ավստրիական ուղեղային վերլուծական մի կենտրոնից, որը կազմակերպում է փակ քննարկումներ արցախյան հակամարտության հարցով և աշխատում է Եվրոպական հանձնաժողովի, ԵԱՀԿ հետ միասին:

Армену Ашотяну запретили выезд из страны произвольно – адвокат
Генеральному прокурору представлена жалоба на решение о запрете на выезд заместителя председателя Республиканской партии Армении Армена Ашотяна.
«6 ноября сего года генеральному прокурору Армении было представлено сообщение о преступлении в связи с незаконным ограничением выезда Армена Ашотяна из Армении. Прокуратура перенаправила сообщение в Антикоррупционный комитет.
28 ноября следователь Антикоррупционного комитета отказался инициировать уголовное производство, мотивируя это тем, что в Уголовном кодексе РА нет статьи, которой соответствовал бы описанный в сообщении случай. То есть, по мнению следователя, запрет на выезд из Армении без каких-либо законных оснований, не содержит признаков какого-либо преступления.
Такого ответа я ожидал с самого начала, и такой подход, вообще не инициировать уголовное производство, лишь четко указывает на то, что выезд Ашотяна из страны был запрещен произвольно – в силу телефонного права, открыто игнорируя Конституцию и законы.
Решение следователя уже обжаловано у генпрокурора, дождемся очередного отказа и обратимся в суд», - говорится в распространённом адвокатом Тиграном Атанасяном заявлении.
Отметим также, что накануне вчера Армен Ашотян уехал из страны. Он сообщил, что отправился в Вену, поскольку получил приглашение от одного из австрийских аналитических центров, который организовал закрытое обсуждение по вопросу нагорно-карабахского конфликта и работает с вместе Европейской комиссией и с ОБСЕ.