Մինչև 2024թ. հունվարի 1-ը կդադարեցվի ՀՀ քաղաքացիներին կենսաչափական անձնագրերի տրամադրումը. նախագիծն ԱԺ-ում է
06/12/2022 11:01
Մինչև 2024 թվականի հունվարի 1-ը դադարեցվում է ՀՀ քաղաքացիներին կենսաչափական անձնագրերի տրամադրումը. նախագիծն այսօր քննարկվեց Ազգային ժողովի նիստում:
«Ժամանակավորապես՝ մինչև 2024 թվականի հունվարի 1-ը, դադարեցվում է ՀՀ քաղաքացիներին կենսաչափական անձնագրերի տրամադրումը՝ մինչև ապագա սերնդի տեխնոլոգիաներով և անվտանգության պայմաններով օժտված կենսաչափական անձնագրեր ստեղծելն ու աստիճանաբար հին անձնագրերը նորերով փոխարինելը», - նախագիծը ներկայացնելիս ասաց ՀՀ փոխոստիկանապետ Արա Ֆիդանյանը:
Նախագծով նախատեսվում է  նաև ՀՀ կառավարության 1998 թվականի դեկտեմբերի 25-ի համապատասխան որոշմամբ նախատեսված անձնագրերի տրամադրման ժամկետը երկարաձգել մինչև 2023 թվականի դեկտեմբերի 31-ը, իսկ նույնականացման քարտերը տրամադրել առանց էլեկտրոնային պահոցի՝ մինչև ՀՀ կառավարության որոշմամբ դրանց բնութագիր սահմանելը:
«Էլեկտրոնային պահոցով նույնականացման քարտերը նախատեսվում է տրամադրել մինչև 2023 թվականի փետրվարի 15-ը, իսկ էլեկտրոնային պահոց չպարունակող նույնականացման քարտերը՝ 2023 թվականին փետրվարի 15-ից», - նշեց փոխոստիկանապետը:

В Армении до 1 января 2024 года будет прекращена выдача биометрических паспортов
Выдача биометрических паспортов граждан Армении до 1 января 2024 года будет прекращена, соответствующий проект обсуждается сегодня в Национальном Собрании.
«Временно, до 1 января 2024 года, прекращается выдача биометрических паспортов гражданам Армении, до создания биометрических паспортов с технологией и безопасностью будущего поколения и постепенной замены старых паспортов на новые», - заявил в парламенте заместитель начальника полиции Армении Ара Фиданян.
Согласно проекту, предусматривается продлить срок предоставления предусмотренных решением правительства от 25 декабря 1998 года старых паспортов до 31 декабря 2023 года, а идентификационные карты предоставлять без электронных идентификаторов, до установления правительством их характеристики.
«Выдача электронных идентификационных карт предусматривается до 15 февраля 2023 года, а без электронного идентификатора – с 15 февраля 2023 года», - сказал Ара Фиданян.