«Հրապարակ». Ինչու մայրաքաղաքի ամանորյա շքեղ լուսավորությունը հարկատուների վրա ծանր «նստեց»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մայրաքաղաքի ամանորյա շքեղ լուսավորությունը հարկատուների վրա ծանր «նստեց»։ Փաստորեն, թանկարժեք են ոչ միայն լույսերը, այլև դրանց տեղադրումն ու հավաքումը։ Երևանի քաղաքապետարանը հոկտեմբերին 176 մլն դրամի պայմանագիր է կնքել «Սինեմարտ» ՍՊԸ-ի հետ։ Այդ գումարի դիմաց ՍՊԸ-ն պետք է հետևեր քաղաքապետարանի պատվիրած լույսերի արտադրման գործընթացին, դրանք տեղափոխեր Հայաստան, անվտանգության միջոցներով կահավորված տարածքի վարձակալության ծառայություն մատուցեր, հետո՝ լուսավորության տեղադրման և ապամոնտաժման, պահեստավորման ծառայություններ։ Այսինքն՝ լույսերի գինը սրա մեջ չի մտնում։ Քաղաքապետարանն այս պայմանագիրը կնքել է առանց մրցույթի՝ մեկ անձից գնման ընթացակարգով։
Նշենք, որ «Սինեմարտ» ՍՊԸ-ն պատկանում է Հանրային հեռուստաընկերության ռազմավարական ծրագրերի պատասխանատու Ռուբեն Շահինյանին, ով նաև ընկերության տնօրենն է։ Հավելենք, որ ի սկզբանե պայմանագրի գին է սահմանված եղել 191 մլն 600 հազար դրամը, սակայն հետագայում  «Սինեմարտ» ՍՊԸ-ն 15 մլն դրամի զեղչ է արել քաղաքապետարանին։ Ի դեպ, հենց այս ընկերությունն է ծակել Հանրապետության հրապարակի պատմամշակութային շենքերը՝ խոստանալով, որ ապամոնտաժումից հետո անցքերը կփակի»։

«Грапарак»: Роскошная новогодняя иллюминация столицы дорого обошлась налогоплательщикам
Газета «Грапарак» пишет, что роскошная новогодняя иллюминация столицы слишком дорого обошлась налогоплательщикам. Фактически, дорогими оказались не только подсветка, но и их установка и сборка.
«Мэрия Еревана в октябре подписала контракт на сумму 176 млн драмов с ООО «Синемарт». За эту сумму компания должна была проследить за процессом производства заказанных мэрией лампочек, доставить их в Армению, предоставить услуги по аренде помещений, оборудованных средствами безопасности, затем услуги по установке и демонтажу освещения и складированию. То есть, стоимость лампочек сюда не входит. Мэрия заключила этот договор без тендера – по процедуре закупки у одного лица.
Отметим, что ООО «Синемарт» принадлежит Рубену Шагиняну – ответственному за стратегические программы Общественной телекомпании, который является также директором компании. Добавим, что изначально цена контракта была установлена в размере 191 млн 600 тыс. драмов, однако позже ООО «Синемарт» предоставило мэрии скидку в размере 15 млн. драмов. Кстати, именно эта компания просверлила отверстия на стенах историко-культурных зданий на площади Республики, пообещав, что после демонтажа заделать эти отверстия», - пишет газета.