Լաչինի միջանցքը գտնվում է ռուս խաղաղապահների վերահսկողության տակ և հանդիսանում է պատասխանատվության գոտի. Ալեն Սիմոնյան
07/12/2022 13:45
Հայաստանը բացասական է վերաբերվում Լաչինի միջանցքում հենակետեր տեղադրելուն, Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
«Եկեք չմոռանանք, որ Լաչինի միջանցքը գտնվում է Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահների վերահսկողության տակ և հանդիսանում է պատասխանատվության գոտի։ Այդ ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում, որովհետև, կրկնում եմ, դա ՌԴ խաղաղապահների պատասխանատվության գոտի է», - նշեց նա:
Հարցին՝ ստացվում է, որ Արցախն ամբողջությամբ թողնված է ռուս խաղաղապահների՞ն՝ ԱԺ նախագահն արձագանքեց. «Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ ձեր բոլոր հարցերի պատասխանը կա, ինչ վերաբերում է Արցախին, կարծում եմ՝ այն բոլոր քայլերը, որ մինչ օրս արվել են, ես չպետք է նորից հնչեցնեմ, որ ևս մեկ անգամ ցույց տամ, որ Հայաստանը որևէ պարագայում Արցախը չի թողել ու չի էլ թողնելու»:

Лачинский коридор находится под контролем российских миротворцев и является их зоной ответственности – Ален Симонян
07/12/2022 14:43
Армения негативно относится к установке блокпостов в Лачинском коридоре, заявил сегодня спикер парламента Ален Симонян в беседе с журналистами.
«Давайте не забывать, что Лачинский коридор находится под контролем миротворцев Российской Федерации и является их зоной ответственности. В этом направлении ведутся работы, поскольку, повторяю, эта зона ответственности миротворцев РФ», - отметил он.
На вопрос, то есть, получается, что Арцах полностью оставлен российским миротворцам, спикер парламента ответил: «В заявлении от 9 ноября есть ответы на все ваши вопросы. Что касается Арцаха, то считаю, что я не должен снова говорить о всех тех шагах, которые сделаны до сих пор, чтобы еще один раз показать, что Армения в каких-либо обстоятельствах не оставляла и не оставит Арцах».