«Տարածաշրջանային լարված իրավիճակը նաև միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում պետք է լինի»․ Սեյրան Օհանյանը հանդիպել է ՀՀ-ում Սլովենիայի դեսպան Տոմաժ Մենցինի հետ
08/12/2022 18:45
«Ողջունում եւ կարեւորում եմ Ձեր այցը Հայաստան՝ մեզ համար նման դժվարին ժամանակաշրջանում: Այն, ինչ տեղի է ունեցել վերջին երկու տարիների ընթացքում ՀՀ-ում եւ տարածաշրջանում, շատ խնդիրներ եւ հետաքրքրություններ է պարունակում: Տարածաշրջանային այս լարված իրավիճակը ոչ միայն Հայաստանի եւ Արցախի, այլեւ միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում պետք է լինի: Տարածաշրջանում հավասարակշռության եւ քաղաքական ուժերի փոփոխություններ են տեղի ունեցել. տեղի է ունեցել ագրեսիա Հայաստանի եւ Արցախի նկատմամբ: Սակայն, ամենավտանգավորն այն է, որ տարածաշրջանային հակամարտության ամբողջ պատմությունը փորձում են նենգափոխել՝ հայ ժողովրդին ներկայացնելով որպես ագրեսոր»: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Սլովենիա բարեկամական խմբի ղեկավար Սեյրան Օհանյանը՝ ՀՀ-ում Սլովենիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տոմաժ Մենցինի հետ հանդիպման ընթացքում:
Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ Հայաստան-Սլովենիա բարեկամական խմբի անդամները շնորհավորել են Դին Պրեմիկին՝ Սլովենիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար ընտրվելու կապակցությամբ: Նա համոզմունք է հայտնել, որ խորհրդարանական մակարդակով համագործակցությունն առաջիկայում կշարունակի ամրապնդվել, եւ կներդրվեն բոլոր ջանքերը՝ նպաստելու երկկողմ հարաբերությունների խորացմանը:
Դեսպան Տոմաժ Մենցինը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, ընդգծել է փոխգործակցության խորացման անհրաժեշտությունը, որին կնպաստի նաեւ խորհրդարաններում ձեւավորված բարեկամական խմբերի սերտ համագործակցությունը:
Դեսպանը տեղեկացրել է, որ այցի շրջանակում նախատեսվում են հանդիպումներ մի շարք գերատեսչությունների ներկայացուցիչների, դեսպանների հետ, ինչպես նաեւ այց Ջերմուկ՝ տեղում ծանոթանալու իրավիճակին:
Սեյրան Օհանյանը հանգամանալից ներկայացրել է ղարաբաղյան հակամարտության պատմությունը, 2020 թ. Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված անվտանգային իրավիճակը: Նա անդրադարձել է նաեւ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական վերջին լայնածավալ ագրեսիային, սահմանային լարվածությանը:
Կարեւորելով հակամարտություններում դիտորդական առաքելությունների դերակատարությունը՝ բարեկամական խմբի ղեկավարը նշել է, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացը պետք է ընթանա ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությամբ:
Կողմերն անդրադարձել են ՀԱՊԿ դերակատարությանը, Հայաստանում ժողովրդավարական համակարգի հաստատմանը վերաբերող հարցերին:
Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել 2023 թ. հունվարին երկու երկրների խորհրդարանների բարեկամական խմբերի ղեկավարների հետ տեսակապ հաստատելու, ինչպես նաեւ փոխայցեր կազմակերպելու հարցերում:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 8-ին, որին մասնակցել է նաեւ ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Սլովենիա բարեկամական խմբի անդամ, ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արեգնազ Մանուկյանը:

Напряженная региональная ситуация должна быть в центре внимания международного сообщества – Сейран Оганян
08/12/2022 19:19
«Приветствую и особо подчеркиваю важность Вашего визита в Армению в столь сложный для нас период. То, что произошло за последние два года в РА и в регионе, содержит много проблем и интересов. Эта напряженная региональная ситуация должна быть в центре внимания не только Армении и Арцаха, но и международного сообщества. Произошли изменения в балансе и политических силах в регионе, совершена агрессия против Армении и Арцаха. Однако самое опасное в том, что они пытаются исказить всю историю регионального конфликта, представляя армянский народ агрессором», - заявил руководитель группы дружбы НС Армения-Словения Сейран Оганян в ходе встречи с Чрезвычайным и Полномочным послом Республики Словения в Армении Томажем Менциным.
Как сообщает пресс-служба парламента, Сейран Оганян отметил, что члены группы дружбы Армения-Словения поздравили Дина Премика с избранием главой группы дружбы Словения-Армения. Он выразил уверенность, что сотрудничество на парламентском уровне будет укрепляться, и будут приложены все усилия для содействия углублению двусторонних отношений.
Томаж Менцин, выразив благодарность за теплый прием, подчеркнул необходимость углубления взаимодействия, чему также будет способствовать тесное сотрудничество сформированных в парламентах групп дружбы.
Посол сообщил, что в рамках визита запланированы встречи с представителями ряда ведомств, послами, а также посещение Джермука для ознакомления с ситуацией на месте.
Сейран Оганян обстоятельно представил историю Карабахского конфликта, ситуацию с безопасностью, сложившуюся после развязанной Азербайджаном 44-дневной войны 2020 г. Он также коснулся недавней крупномасштабной азербайджанской агрессии в отношении суверенной территории Армении, напряженности на границе.
Подчеркнув роль наблюдательных миссий в конфликтах, руководитель группы дружбы отметил, что процесс урегулирования нагорно-карабахского конфликта должен проходить под сопредседательством Минской группы ОБСЕ.
Стороны коснулись роли ОДКБ, установления демократической системы в Армении.
Достигнуты договоренности о проведении в январе 2023 г. видеосвязи с руководителями групп дружбы парламентов двух стран, а также организации взаимных визитов.
Встреча состоялась 8 декабря, в которой также приняла участие член группы дружбы Армения-Словения, депутат фракции «Армения» Арегназ Манукян.