«Հրապարակ». Բաքուն անցել է կոնկրետ գործողությունների, ինչը թե՛ տնտեսական, թե՛ քաղաքական մարտահրավեր է Արցախի համար
08/12/2022 09:56
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Ստեփանակերտից մոտ 7 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող Իվանյան (Խոջալու) բնակավայրում, որտեղ տեղակայված է Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորախումբը, երեկ հրամանատարական կազմը հանդիպել է ադրբեջանական կողմի ներկայացուցիչների հետ, որոնք, ինչպես պնդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները, «մասնագետներ են, որոնք ուղարկվել են բնական ռեսուրսների անօրինական շահագործման և դրա բնապահպանական հետևանքների հետ կապված իրավիճակի հետաքննության և մշտադիտարկման համար»։
Ադրբեջանն այս թեման օրակարգ բերեց դեկտեմբերի 3-ին՝ Լաչինի միջանցքը փակելով, որը բացվեց մի քանի ժամ անց: Ադրբեջանի թիրախում Կաշենի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատն է, որը պատկանում է «Վալլեքս» ընկերությունների խմբին: Դեռևս 2021-ին Ալիևն ասել էր, թե Ադրբեջանը փոխհատուցում է պահանջելու Արցախի տարածքում հանքեր շահագործած ընկերություններից, դիմելու է դատարան:
Այժմ Բաքուն անցել է կոնկրետ գործողությունների, ինչը թե՛ տնտեսական, թե՛ քաղաքական մարտահրավեր է Արցախի համար։ Լուսանկարներից երևում է, որ հանդիպմանը ներկա է եղել Արցախի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը։ Սակայն երեկ՝ մինչև ուշ երեկո, ԱՀ ԱԽ-ն այդ հանդիպման մասին որևէ հայտարարություն չէր արել»։

«Грапарак»: Баку перешел к конкретным действиям, что является и экономическим, и политическим вызовом для Арцаха
08/12/2022 11:14
Газета «Грапарак» пишет, что  в расположенном примерно в 7 километрах от Степанакерта населенном пункте Иванян (Ходжалу), где дислоцирован российский миротворческий контингент в Арцахе, вчера командный состав встретился с представителями азербайджанской стороны, которые, как утверждают азербайджанские СМИ, являются  «специалистами, направленными для расследования и мониторинга ситуации, связанной с незаконной эксплуатацией природных ресурсов и ее экологическими последствиями».
«Азербайджан вынес эту тему на повестку 3 декабря, перекрыв Лачинский коридор, который открылся спустя несколько часов. Цель Азербайджана — Кашенский горно-обогатительный комбинат, принадлежащий группе компаний «Валлекс». Еще в 2021 году Алиев сказал, что Азербайджан потребует компенсации от компаний, эксплуатирующих шахты на территории Арцаха, и что он обратиться в суд.
Теперь Баку перешел к конкретным действиям, что является как экономическим, и политическим вызовом для Арцаха. На фото видно, что на встрече присутствовал секретарь Совета безопасности Арцаха Виталий Баласанян. Однако вчера до позднего вечера СБ Арцаха так и не сделал какого-либо заявления по поводу этой встречи», - пишет газета.