Այն, որ ադրբեջանական «ականները» պայթում են ռուսական թույլ հակազդեցության պայմաններում՝ նկատելի է, բայց այն, որ ՀՀ իշխանությունը կողքից «թամաշա» անելու գործելակերպ է ընտրել՝  թշնամություն է
08/12/2022 12:57
Այն, որ ադրբեջանական «ականները» պայթում են ռուսական թույլ հակազդեցության պայմաններում՝ նկատելի է, բայց այն, որ ՀՀ իշխանությունը կողքից «թամաշա» անելու գործելակերպ է ընտրել՝ թշնամություն է
Երբ 1 ամիս առաջ Ադրբեջանը քարոզչական արշավ սկսեց Հայաստանն Արցախի հետ կապող երթուղով ականների, զենք-զինամթերքի տեղափոխման կեղծ օրակարգով, դրան հետևեց այդ ճանապարհով երթևեկող բեռնատարների համար ռենտգեն/սկանի տեղակայման քննարկումը, որի վրա մուտք է ունենալու նաև Ադրբեջանը, ֆեյսբուքյան էջում գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը՝ շարունակելով․
«Երբ 2 շաբաթ առաջ տեղեկատվական տարափ սկսվեց Արցախի ընդերքում տեղի ունեցող «խախտումների» մասին, Ադրբեջանը ուժեղացրեց ճնշումը Արցախում այդ ոլորտը մոնիթորինգի և վերահսկողության տակ վերցնելու հարցը, իսկ ավելի ուշ, 2 անգամ, դրանց բնապահպանության նախարարության պաշտոնյաները իրենց պահանջներն Արցախում քննարկեցին ՌԴ խաղաղապահ առաքելության հրամանատարության հետ։
Ներկայումս Ադրբեջանը քարոզչական խայծեր է շրջանառում այն մասին, թե իբր երկու՝ 13 և 14 հոգանոց իրանական դիվերսիոն խմբեր են «Լաչինի միջանցքով» մուտք գործել Արցախի տարածք և պատրաստվում են Ադրբեջանի դեմ գործողություններ իրականացնել։
Թե այս ապատեղեկատվության տարափին ինչ կհետևի, դեռ դժվար է միանշանակ ասել, սակայն այն, որ Ադրբեջանը Արցախի դեմ համակարգային սադրանքների պլան է գործի դրել, արդեն ակնհայտ է։
Հայաստանի իշխանության միակ «պաշտպանական» արձագանքն այն է, որ Արցախը ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտին է, դրա մեղավորը ռուսներն են և իրենք ստեղծված իրավիճակին միայն «ցավով հետևելու» գործառույթ ունեն։
Այն, որ ադրբեջանական պլանավորած «ականները» պայթում են ռուսական թույլ հակազդեցության պայմաններում, դա նկատելի է, բայց այն, որ Հայաստանի իշխանությունը կողքից «թամաշա» անելու գործելակերպ է ընտրել, դա ուղղակի թշնամություն է սեփական ժողովրդի նկատմամբ», - գրել է նա։

Тигран Абрамян: Азербайджан задействовал план систематических провокаций против Арцаха
Когда месяц назад Азербайджан начал пропагандистскую кампанию с фиктивной повесткой перевозки снарядов, оружия и боеприпасов по соединяющему Армению с Арцахом маршруту, за этим последовало обсуждение установки для следующих по этому маршруту грузовиков рентгена/сканирующего устройства, доступ к которому будет иметь и Азербайджан, написал на свое странице в Facebook секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Когда 2 недели назад начался информационный поток о ″нарушениях″ при эксплуатации недр Арцаха, Азербайджан усилил давление для взятия под мониторинг и контроль этой сферы в Арцахе, а позже чиновники их министерства охраны природы дважды обсудили свои требования с командованием российской миротворческой миссии в Арцахе.
В настоящее время Азербайджан расставляет пропагандистские приманки – якобы две иранские диверсионные группы численностью 13 и 14 человек проникли через ″Лачинский коридор″ на территорию Арцаха и готовятся к проведению операций против Азербайджана.
Что последует за этим шквалом дезинформации, пока сложно однозначно сказать, однако то, что Азербайджан задействовал план систематических провокаций против Арцаха, уже очевидно.
Единственная ″оборонительная″ реакция властей Армении в том, что Арцах является зоной ответственности российских миротворцев, в этом виноваты русские, им остается только функция ″наблюдать с болью″ за сложившейся ситуацией.
То, что азербайджанские спланированные "мины" взрываются в условиях слабого российского противодействия, заметно, но то, что власти Армении выбрали стиль ″созерцания″, – просто враждебное отношение к собственному народу» - написал Тигран Абрамян.