«Մեր տարածաշրջանում գլխավոր հարցը  շարունակում է մնալ Լեռնային Ղարաբաղյան կարգավորումը»․ Մանրամասներ Փաշինյան-Պուտին հանդիպումից
09/12/2022 18:18
«Մեր տարածաշրջանում գլխավոր հարցը շարունակում է մնալ Լեռնային Ղարաբաղյան կարգավորումը»․ Մանրամասներ Փաշինյան-Պուտին հանդիպումից
Բիշքեկում անցկացված Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստից հետո տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը, տեղեկացնում են ՀՀ կառավարությունից՝ ներկայացնելով հանդիպման մանրամասները․
Իր խոսքում Վլադիմիր Պուտինը, մասնավորապես, նշել է.
«Հարգելի Նիկոլ Վլադիմիրի,
Մենք բոլորովին վերջերս ենք հանդիպել Երևանում, որտեղ Դուք – կարծում եմ՝ կհամաձայնեք – հաջող անցկացրեցիք ՀԱՊԿ գագաթնաժողովը։ Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն այն մթնոլորտի համար, որ ստեղծել էիք՝ բոլորիս համար բազմաթիվ կարևոր հարցերի բաց քննարկման համար։ Այսօր այստեղ ենք հանդիպում։ Մենք, ինչպես միշտ, օգտագործում ենք նման ձևաչափերը երկկողմ բանակցությունների համար։
Եվս մեկ անգամ ուզում եմ ուշադրություն հրավիրել այն բանի վրա, որ Ռուսաստանը շարունակում է մնալ առաջատար առևտրատնտեսական գործընկեր․ Հայաստանի ապրանքաշրջանառության ավելի քան 30 տոկոսը բաժին է ընկնում Ռուսաստանին - առաջատար ներդրողներից մեկը, գուցե նույնիսկ հիմնական ներդրողը՝ ներդրումների մոտ 40 տոկոսը։ Այս տարվա առաջին տասը ամիսներին ապրանքաշրջանառության աճը կազմում է 67 տոկոս։ Սա շատ լուրջ, լավ, դրական ցուցանիշ է։
Այնուամենայնիվ, հարցեր միշտ կան, և ես ուրախ եմ Ձեզ հետ հանդիպելու հնարավորության համար»:
Իր հերթին Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
«Շնորհակալություն, Վլադիմիր Վլադիմիրի։
Այսօր մենք բավական հաջող, կառուցողական նիստ ունեցանք և փաստացի արդեն քննարկել ենք տնտեսական հարցերի ողջ շրջանակը՝ նեղ և ընդլայնված կազմերով։
Դուք արդեն խոսեցիք մեր փոխադարձ առևտրաշրջանառության աճի մասին, որն իսկապես տպավորիչ է։ Հուսով եմ՝ Եվրասիական տնտեսական միության մեխանիզմների բարելավման հետ մեկտեղ կհաջողվի պահպանել նկատվող դինամիկան։
Իհարկե, մեր օրակարգը շատ հագեցած է։ Վստահ եմ, որ այսօր կքննարկենք նաև տարածաշրջանային հարցեր։ Մեր տարածաշրջանում իրավիճակը, ցավոք, շարունակում է լարված մնալ, և ուզում եմ նշել, որ մեր տարածաշրջանում գլխավոր հարցը, իհարկե, շարունակում է մնալ Լեռնային Ղարաբաղյան կարգավորումը։
Ցավոք, վերջերս մենք նաև տեսանք լարվածության աճ Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում։ Վստահ եմ՝ Դուք տեղեկացված եք, որ վերջերս փակվել էր Լաչինի միջանցքը, և Լեռնային Ղարաբաղում շատ մեծ մտավախություններ կան այդ կապակցությամբ։ Իհարկե, մենք մշտապես քննարկում ենք այդ հարցերը։ Հուսով եմ, որ այսօր մեզ կհաջողվի քննարկել տարածաշրջանային անվտանգության բոլոր կարևոր հարցերը»:

Главным вопросом в нашем регионе остаётся нагорно-карабахское урегулирование: подробности встречи Пашинян-Путин
09/12/2022 19:00
После прошедшего в Бишкеке заседания Высшего Евразийского экономического совета состоялась встреча премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и президента Российской Федерации Владимира Путина, сообщает пресс-служба правительства Армении.
В своей речи Владимир Путин, в частности, отметил:
«Уважаемый Никол Владимирович!
Мы совсем недавно встречались в Ереване, где Вы, – думаю, согласитесь, – успешно провели саммит ОДКБ. Спасибо ещё раз за атмосферу, которую Вы создали для откровенного обсуждения большого количества важных вопросов для всех нас. Сегодня здесь встречаемся. Мы, как обычно, используем такие форматы для переговоров в двустороннем плане.
Ещё раз хотел бы обратить внимание на то, что Россия остаётся ведущим торгово-экономическим партнёром – свыше 30% товарооборота Армении приходится на Россию, одним из ведущих, наверное, даже основным инвестором – около 40% инвестиций. За первые десять месяцев текущего года рост товарооборота – 67%. Это серьёзный очень, хороший, положительный показатель.
Тем не менее всегда вопросы есть, и я рад такой возможности – встретиться с Вами».
В свою очередь, Никол Пашинян отметил:
«Спасибо, Владимир Владимирович.
Сегодня мы провели довольно удачное, конструктивное заседание, и фактически весь круг экономических вопросов мы уже обсудили – и в узком составе, и в расширенном составе.
Вы уже говорили о росте нашего взаимного товарооборота, который действительно впечатляет. Я надеюсь, что с улучшением механизмов Евразийского экономического союза удастся сохранить ту динамику, которая уже наметилась.
Конечно, у нас повестка очень насыщенная. Я уверен, что мы сегодня обсудим и региональные вопросы. У нас, к сожалению, в регионе обстановка остаётся напряжённой, и я хочу отметить, что главным вопросом в нашем регионе, конечно же, остаётся нагорно-карабахское урегулирование.
К сожалению, недавно мы видели ещё и рост напряжённости в Нагорном Карабахе в зоне ответственности российских миротворцев. Я уверен, Вы информированы, что недавно был перекрыт Лачинский коридор и в Нагорном Карабахе есть очень большие опасения по этому поводу. Конечно, мы всегда обсуждаем эти вопросы. Я надеюсь, что сегодня нам удастся обсудить все важные вопросы региональной безопасности».