Անձնագրային և վիզաների վարչությունում քաղաքացիները դեկտեմբերի 19-ից կսպասարկվեն էլեկտրոնային հերթագրումով
10/12/2022 14:38
Դեկտեմբերի 19-ից անձնագրային և վիզաների վարչության անձնագրային ու վիզաների և օտարերկրյա քաղաքացիների հաշվառման բաժիններում կգործի էլեկտրոնային հերթագրման համակարգ։
Դեկտեմբերի 19-23-ը էլեկտրոնային հերթագրմանը զուգահեռ գործելու է նաև հերթագրման սարքավորումների միջոցով հերթագրման կտրոններով սպասարկելու ընթացակարգը (50 տոկոս հարաբերակցությամբ), իսկ դեկտեմբերի 26-ից սպասարկումն իրականացվելու է բացառապես էլեկտրոնային հերթագրմամբ։
Հերթագրվել կարելի է առցանց՝ e-request.am հարթակի միջոցով։
Նախ՝ անհրաժեշտ է գրանցվել հարթակում, մուտք գործել համակարգ, սեղմել «Ամրագրել այց» կոճակը, «Հերթագրում» դաշտում ընտրել «Անձնագրային և վիզաների վարչություն» պատուհանը, նշել գործողության տեսակը և ամրագրել նախընտրելի օր ու ժամ՝ համապատասխան գործողությունը կատարելու նպատակով անձնագրային և վիզաների վարչության տվյալ բաժին ներկայանալու համար։
Դիմումատուները հերթագրման նպատակով պետք է լրացնեն միայն իրենց անհատական տվյալները։ Այլ անձանց տվյալներով հերթագրված դիմումատուները չեն սպասարկվելու։ Իսկ օրենքով նախատեսված դեպքերում, որպես ներկայացուցիչ հանդես գալու և մի քանի անձի համար գործողություն կատարելու պարագայում, յուրաքանչյուր դիմումի համար անհրաժեշտ է ունենալ առանձին հերթագրում՝ առվազն 15 րոպե տարբերությամբ (օրինակ՝ ծնողի կողմից մի քանի անչափահաս երեխայի անձնագրավորման դիմում ներկայացնելու դեպքում պետք է յուրաքանչյուր երեխայի համար կատարվի առանձին հերթագրում)։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 14-ից անձնագրային և վիզաների վարչության քաղաքացիության բաժնում ներդրվել և գործում է էլեկտրոնային հերթագրման համակարգ։
Նման եղանակով սպասարկում իրականացնելու արդյունքում կատարված ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ էապես բարելավվել է քաղաքացիներին մատուցվող ծառայությունների որակը, վարչությունում առկա չեն կուտակումներ, հերթեր, քանի որ յուրաքանչյուր քաղաքացի անձնագրային և վիզաների վարչություն այցելում է իր հերթագրման օրը և ժամին, տեղում սպասարկվում, ինչն էլ իր հերթին բացառում է քաղաքացիների՝ հերթում սպասելու և անհարկի ժամանակ կորցնելու հետ կապված դժգոհությունները։

В отделениях Паспортно-визового управления с 19 декабря будет действовать система электронной очереди
10/12/2022 16:18
С 19 декабря в паспортных отделах и отделах регистрации виз и иностранных граждан Паспортно-визового управления будет действовать система электронной очереди.
19-23 декабря, параллельно с электронной очередью, будет действовать также процедура обслуживания по талонам, полученным с помощью терминалов для управления очередями (с 50% соотношением), а с 26 декабря обслуживание будет осуществляться исключительно по электронной очереди.
Записаться в очередь можно через платформу e-request.am.
Сначала необходимо зарегистрироваться на платформе, авторизоваться в системе, нажать кнопку «Записаться на прием», выбрать окно «Паспортно-визовый отдел» в поле «Очередь», указать тип операции и зарезервировать предпочитаемый день и время для совершения соответствующей операции, используя данные паспортно-визового отдела для сообщения в отдел.
Для записи в очередь заявителям нужно заполнить исключительно свои персональные данные. Заявители, вставшие в очередь с данными других лиц, обслуживаться не будут. А в случаях, предусмотренных законодательством, чтобы выступить в качестве представителя и выполнить действия для нескольких лиц, для каждого заявления необходимо отдельно записаться в очередь, с разницей, как минимум, в 15 минут (например, в случае если родитель подает заявление на получение загранпаспорта нескольких несовершеннолетних детей, для каждого ребенка должна быть выполнена отдельная регистрация).
Напомним, что с 14 ноября текущего года в Паспортно-визовом управлении полиции Армении внедрена система электронной записи.
Исследования, проведенные в результате обслуживания посредством электронной очереди, показали, что существенно улучшилось качество предоставляемых гражданам услуг, в управлении нет скоплений, очередей, поскольку каждый гражданин посещает паспортно-визовое управление в день и время своей очереди, обслуживается на месте, что, в свою очередь, исключает недовольство, связанное с ожиданием очереди и потерей ненужного времени.