Եվրոպայի փաստաբանների և իրավաբանների միությունների խորհուրդը դիմել է  ՀՀ նախագահին՝ հայտնելով իր մտահոգությունը փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանի ձերբակալության կապակցությամբ
12/12/2022 19:10
Եվրոպայի փաստաբանների և իրավաբանների միությունների խորհուրդը դիմել է ՀՀ նախագահին՝ հայտնելով իր մտահոգությունը փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանի ձերբակալության կապակցությամբ
Եվրոպայի փաստաբանների և իրավաբանների միությունների խորհուրդը դիմել է ՀՀ նախագահին՝ հայտնելով իր մտահոգությունը փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանի ձերբակալության կապակցությամբ, տեղեկացրել է ՀՀ փաստաբանների պալատի մամուլի խոսնակ Սիլվի Տիգրանյանը․
«Փաստաբանների պալատի առաջնահերթություններից է իր անդամների իրավունքների պաշտպանությունը: Այդ առումով Փաստաբանների պալատը շարունակում է ուշադրության կենտրոնում պահել փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանի նկատմամբ իրականացվող քրեական հետապնդումը: Նշված խնդիրը՝ փաստաբանական գաղտնիքի բացահայտման վտանգի, փաստաբանի անկախության և օրինական մասնագիտական գործունեության շրջանակներում գործողությունների ազատության, փաստաբանի՝ որպես մասնագիտության հեղինակության և կոնկրետ փաստաբանի վստահորդների իրավունքների պաշտպանության հարցերի համատեքստում, քննարկվում է միջազգային գործընկերների հետ մասնավորապես, Եվրոպայի փաստաբանների և իրավաբանների միությունների խորհուրդի (CCBE) հարթակում:
Արդյունքում, սույն թվականի նոյեմբերի 15-ին, Եվրոպայի փաստաբանների և իրավաբանների միությունների խորհուրդը (CCBE), որի դիտորդ անդամ է Հայաստանը, ուսումնասիրելով առկա տեղեկատվությունը, դիմել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին՝ հայտնելով իր մտահոգությունը փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանի ձերբակալության կապակցությամբ և հորդորել նպաստել Էրիկ Ալեքսանյանի ազատության վերականգնմանը»:

Совет адвокатов и юридических обществ Европы обратился к президенту Армения, выразив свою обеспокоенность в связи с арестом адвоката Эрика Алексаняна
Совет адвокатов и юридических обществ Европы обратился к президенту Армении, выразив обеспокоенность в связи с арестом адвоката Эрика Алексаняна, сообщает пресс-секретарь Палаты адвокатов Армении Сильви Тигранян.
«Одним из приоритетов Палаты адвокатов является защита прав своих членов. В этом плане Палата адвокатов продолжает держать в центре внимания осуществляемое в отношении адвоката Эрика Алексаняна уголовное преследование. Эта проблема в рамках опасности разоблачения тайны адвокатской деятельности, независимости и законной профессиональной деятельности адвоката, в контексте авторитета профессии адвоката и вопросов защиты прав доверителей конкретного адвоката обсуждается с международными партнерами, в частности на площадке Совета адвокатов и юридических обществ Европы (CCBE).
В результате 15 ноября Совет адвокатов и юридических обществ Европы (CCBE), членом-наблюдателем которого является Армения, изучив имеющуюся информацию, обратился к президенту Республики Армения Ваагну Хачатуряну, выразив свою обеспокоенность в связи с арестом адвоката Эрика Алексаняна, и призвал способствовать освобождению Эрика Алексаняна», говорится в сообщении.