Ստեփանակերտ-Գորիս միջպետական մայրուղին երկկողմանի փակ է․ Արցախ եկող քաղաքացիները գիշերել են Գորիսում․ ԱՀ ՆԳՆ
13/12/2022 10:39
Ադրբեջանական հերթական սադրանքի հետևանքով մեկ օր շարունակ փաստացի շրջափակման մեջ է Արցախի Հանրապետությունը և ոտնահարված են հազարավոր քաղաքացիների իրավունքները։ Այս մասին հայտնում են ԱՀ ներքին գործերի նախարարությունից։
Ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված, Հայաստանից Արցախ եկող քաղաքացիները գիշերել են Գորիսում, մի մասը` այդ թվում կանայք ու երեխաներ, Շուշիի շրջանի Լիսագոր համայնքում։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 12-ին ժամը 10։30-ի սահմաններում, ադրբեջանական կողմը խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրի դրույթները, բնապահպանական պատճառաբանություններով փակել է Արցախն աշխարհին կապող կյանքի միակ ճանապարհը, ոտնահարելով քաղաքացիական բնակչության կենսական շահերն ու իրավունքները:

Арцах уже сутки находится в блокаде: дорога Степанакерт-Горис двусторонне закрыта – МВД Арцаха
В результате очередной азербайджанской провокации Республика Арцах уже сутки находится в фактической блокаде, нарушены права тысяч граждан, сообщает министерство внутренних дел Республики Арцах.
Автомагистраль Степанакерт-Горис продолжает оставаться двусторонне закрытой.
В связи со сложившейся ситуацией граждане, направлявшиеся из Армении в Арцах, ночевали в Горисе, часть из них, в том числе женщины и дети, в общине Лисагор Шушинского района.
Напомним, около 10:30 12 декабря азербайджанская сторона, нарушив положения трехстороннего соглашения от 9 ноября 2020 года, под экологическим предлогом перекрыла единственную дорогу жизни, связывающую Арцах с миром, попирая жизненно важные интересы и права гражданского населения.