«Փաստ». Գործ ունենք «բաց նյարդի» հետ
«Փաստ» թերթը գրում է. «Վերջին շրջանում ռուսաստանյան լրատվամիջոցներում գնալով ավելի ու ավելի հաճախակի են անդրադարձներ կատարվում հետխորհրդային երկրներում, մասնավորաբար Հայաստանում ներքին ուժերի կողմից հակառուսականության ալիքների ինտենսիվացման ու արևմտյան ազդեցության ակտիվության դրսևորումներին: Փորձագետների համոզմամբ, այս հանգամանքն ինքնին ցույց է տալիս, որ գործ ունենք «բաց նյարդի» հետ, քանի որ Ռուսաստանում վերոնշյալ ակտիվացումներն առաջին հերթին կապում են Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձությունների հետ: Առավել ևս, որ հակառուսական ակցիաների ժամանակ ծածանվում է նաև Ուկրաինայի դրոշը:
Ռուսական լրատվամիջոցները հատուկ շեշտում են այն հանգամանքը, որ արևմտյան ֆինանսավորում ունեցող ՀԿ-ներն ու քաղաքական ուժերը ահռելի փողեր են ստանում Արևմուտքից: Ի մասնավորի, վերջերս լրատվամիջոցներում նշվեց, որ նման ֆինանսավորում ունեցող հիմնական 40 ՀԿ-ներից 15-ին (ընդհանուր բյուջեն կազմում է ավելի քան 33 միլիոն դոլար) տարեկան ներարկվում է 1-2 միլիոն դոլար, մյուսները ստանում են 200 հազարից մինչև 1 միլիոն դոլար: Մյուս կողմից՝ հատուկ ուշադրություն է դարձվում այն խնդրին, որ նշյալ ուժերի ներկայացուցիչները կանգնած են Փաշինյանի կողքին, ավելին՝ նրանցից ոմանք ներգրավված են վարչապետին կից ստեղծված իբր արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերին ներկայացնող ինչ-որ մարմնի կազմում:
Այս ամենը անհանգստության առիթ է դարձել ոչ միայն Ռուսաստանում, այլև հենց Հայաստանում: Ինչպես մեզ հետ զրույցում նշում էին հայաստանցի մի քանի քաղաքագետներ, ներկայում գործ ունենք աշխարհաքաղաքական շահերի բախման հետ, որտեղ, ուզենք թե չուզենք, Հայաստանի ու Ռուսաստանի շահերը կենսական կարևորության հարցերում համընկնում են, և վերոնշյալ դրսևորումները, առավել ևս, երբ Հայաստանի իշխանությունների «դաբրոն» ունեն, ստանում են վտանգավոր բնույթ և ունեն անվտանգային լուրջ բաղադրիչ»։

«Паст»: Активизация антироссийских настроений приобретает довольно опасных характер
Газета «Паст» пишет, что в последнее время в российских СМИ все чаще затрагиваются вопросы усиления со стороны внутренних сил антироссийских настроений и активности западного влияния в постсоветских странах, в частности в Армении.
«По убеждению экспертов, это обстоятельство само по себе показывает, что мы имеем дело с ″открытым нервом″, поскольку в России вышеупомянутую активизацию связывают, в первую очередь, с событиями в Украине. Более того, во время антироссийских акций развевается также флаг Украины.
Российские средства массовой информации особо подчеркивают тот факт, что финансируемые Западом общественные организации и политические силы получают огромные деньги от Запада. В частности, недавно в СМИ упоминалось, что в 15 из 40 основных общественных организаций с таким финансированием (общий бюджет составляет более 33 миллионов долларов) ежегодно вливают 1-2 миллиона долларов, остальные получают от 200 тысяч до 1 миллиона долларов. С другой стороны, особое внимание уделяется тому, что представители упомянутых сил поддерживают Пашиняна, более того, некоторые из них вовлечены в какой-то созданный при премьер-министре орган, представляющий якобы внепарламентские политические силы.
Все это стало поводом для беспокойства не только в России, но и в самой Армении. Как отметили в беседе с нами несколько армянских политологов, в настоящее время мы имеем дело со столкновением геополитических интересов, где, хотим того или нет, интересы Армении и России совпадают в жизненно важных вопросах, и вышеупомянутые проявления, тем более, когда есть «добро» от властей Армении, становятся довольно опасными и содержат серьезный компонент безопасности», - пишет газета.