Ադրբեջանը շարունակում է խախտել հազարավոր քաղաքացիների ազատ տեղաշարժի, բժշկական պատշաճ օգնության և հումանիտար այլ իրավունքները
Ադրբեջանի կողմից Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը արգելափակելու պատճառով 1100 քաղաքացիական անձինք, որից 270-ը անչափահաս, չեն կարողանում վերադառնալ իրենց տները, տեղեկացնում է արցախի Հանրապետության ՆԳ նախարարությունը։
Արցախի Հանրապետության կառավարության, Սյունիքի մարզպետարանի և Գորիսի քաղաքապետարանի հետ փոխգործակցության արդյունքում նրանք ապաստանել են Սյունիքի մարզում, մի մասն էլ Շուշիի շրջանի Բերդաձորի ենթաշրջանի գյուղերում։
Քաղաքացիների հետ մշտական կապի մեջ են տարածքը սպասարկող ՆԳՆ ծառայողները։
Ադրբեջանն այսօրինակ սադրանքով շարունակում է խախտել հազարավոր քաղաքացիների ազատ տեղաշարժի, բժշկական պատշաճ օգնության և հումանիտար բնույթի այլ իրավունքները։

Азербайджан продолжает нарушать права тысяч граждан на свободное передвижение, надлежащую медицинскую помощь и другие гуманитарные права – МВД Арцаха
13/12/2022 22:55
Из-за блокирования Азербайджаном Лачинского коридора – единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией и внешним миром, 1100 мирных жителей, из которых 270 – несовершеннолетние, не могут вернуться в свои дома, сообщает министерство внутренних дел Республики Арцах.
«В результате взаимодействия правительства Республики Арцах, администрации Сюникской области и муниципалитета Гориса они нашли приют в Сюникской области, а некоторые из них – в селах Бердадзорского подрайона Шушинского района.
Сотрудники МВД, несущие службу в районе, находятся в постоянном контакте с гражданами.
Подобными провокациями Азербайджан продолжает нарушать права тысяч граждан на свободное передвижение, надлежащую медицинскую помощь и другие гуманитарные права», -говорится в сообщении.