Բժշկական հաստատություններում առկա դեղորայքային պաշարները կբավականացնեն մի քանի օր, այսպես շարունակվելու դեպքում Արցախը կկանգնի շատ լուրջ խնդրի առջև. Ստեփանյան
13/12/2022 15:29
Արցախը շարունակում է մարտնչել և շարունակելու է. բոլորս հիմա պետք է միասնական ճակատով հանդես գանք, Երևանում հրավիրված մամուլի ասուլիսին հայտարարեց Արցախի ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը՝ անդրադառնալով ադրբեջանցիների կողմից Լաչինի միջանցքի փակմանը։
«Պետք է միասնական ջանքերով մեր ձայնը լսելի դարձնենք միջազգային տարբեր ատյաններում՚ Միջազգային հանրությանը կոչ ենք անում քայլեր ձեռնարկել և զսպել Ադրբեջանի հայատյաց, ցեղասպան քաղաքականության դրսևորումը և ամեն ինչ անել, որպեսզի ճանապարհը բացվի», - ասաց Դավիթ Բաբայանը։
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը նշեց, թե մարդու իրավունքների մասին միջազգային իրավունքն ամրագրում է, որ որևէ վայրկյան չպետք է խաթարվեն կենսապահովման համար անհրաժեշտ պայմանները.
«Իսկ մենք տեսնում ենք, որ 24 ժամ շարունակ խաթարված է Արցախում ապրող մարդու ամենատարրական իրավունքը։ Դա իրականացվում է անձամբ Ադրբեջանի նախագահի ուղղորդմամբ և հրահանգներով։ Այն թեզերը, որ շրջանառվում են՝ իբր բնապահպանական հարցեր և այլն, ամբողջությամբ կեղծ են»։
Պաշտպանն ասաց, թե տեղեկություններ կան, որ ճանապարհը փակած մարդիկ ադրբեջանական իշխանությունների կողմից ուղղորդվողներն են։
Ստեփանյանն ասաց նաև, թե ՄԻՊ հաստատությունն ահազանգեր է ստանում, որ բժշկական հաստատություններում առկա դեղորայքային պաշարները կբավականցնեն մի քանի օր, և այսպես շարունակվելու դեպքում Արցախը կկանգնի շատ լուրջ խնդրի առջև։

Запасов медикаментов в медицинских учреждениях Арцаха хватит всего на несколько дней – Гегам Степанян
13/12/2022 16:50
Арцах борется и продолжит бороться, мы все должны выступить сейчас единым фронтом, заявил сегодня исполняющий обязанности министра иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян в ходе созванной в Ереване пресс-конференции, касаясь закрытия азербайджанской стороной Лачинского коридора.
«Мы все должны выступить единым фронтом. Я призываю все армянство объединить усилия. Я также призываю международное сообщество сдержать геноцидальную политику Азербайджана и сделать все для открытия дороги», - сказал п Давид Бабаян.
Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян отметил, что согласно международным правам человека, условия, необходимые для жизнеобеспечения, не должны нарушаться ни на секунду.
«Но мы видим, что уже более 24 часов нарушено самое элементарное право проживающего в Арцахе человека. Это осуществляется под руководством президента Азербайджана и его указаниям. Те тезисы, которые муссируются якобы как вопросы экологии и так далее, совершенно лживы», - заявил омбудсмен Арцаха.
Он отметил, что есть информация, что заблокировавшие дорогу люди направляются властями Азербайджана.
Гегам Степанян также сказал, что офис Защитника прав человека получает сообщения о том, что запасов медикаментов в медицинских учреждениях хватит всего лишь на несколько дней, и если ситуация не будет урегулирована, Арцах столкнется с серьезной проблемой