Արցախը կանգնած է ցեղասպանության եզրին. Արայիկ Հարությունյան (Տեսանյութ)
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր մասնակցել է ԱՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստին, որը հայտարարություն է ընդունել Արցախի Հանրապետության ժողովրդին սպառնացող հումանիտար աղետը կանխելու մասին:
Արցախի նախագահը ներկայացրել է Արցախի շուրջ ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակը՝ շեշտելով, որ Արցախի Հանրապետության իշխանությունը, Ադրբեջանի հետ երկխոսության պատրաստ լինելով հանդերձ, ունի կարմիր գծեր, որոնք չի խախտելու:
Նա Խորհրդարանի բարձրագույն ամբիոնից կոչով դիմել է համայն հայությանը և միջազգային հանրությանը՝ ժամ առաջ արձագանքելու Ադրբեջանի՝ պետական մակարդակով կազմակերպված ահաբեկչական գործողություններին, որոնք կեղծ պատրվակների տակ իրականում ուղղված են Արցախը հայաթափելուն և հումանիտար մեծ աղետ ստեղծելուն։
«Մեր ժողովուրդն անկոտրում է իր սեփական հայրենիքում ազատորեն ապրելու պայքարում», - նշել է Հարությունյանը։

Арцах стоит на пороге геноцида – Араик Арутюнян
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян сегодня принял участие во внеочередной сессии Национального Собрания, где было принято заявление о предотвращении гуманитарной катастрофы, угрожающей народу Арцаха.
Как сообщает пресс-служба президента Арцаха, в своем выступлении президент Арутюнян представил военно-политическую ситуацию вокруг Арцаха, подчеркнув, что власти республики, будучи готовыми к диалогу с Азербайджаном, имеют красные линии, которые они не будут переходить.
Он обратился с высокой трибуны парламента ко всем армянам и международному сообществу с призывом отреагировать на террористические действия, организованные Азербайджаном на государственном уровне, которые под ложными предлогами на самом деле направлены на выселение армян из Арцаха и создание большой гуманитарной катастрофы.