Խորհրդարանական ընդդիմությունը պահանջում է ԱԺ արտահերթ նիստ հրավիրել և հայտարարությամբ դատապարտել  Ադրբեջանի գործողությունները
13/12/2022 19:53
Խորհրդարանական ընդդիմությունը պահանջում է ԱԺ արտահերթ նիստ հրավիրել և հայտարարությամբ դատապարտել Ադրբեջանի գործողությունները
«Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները վաղը՝ դեկտեմբերի 14-ին, ժամը 13։00-ին պահանջում են հրավիրել ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ և ընդունել այս օրերին Ադրբեջանի գործողությունները դատապարտող ԱԺ հայտարարություն, հայտնել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանը։
Նշենք, որ «Հայաստան» խմբակցությունը, Հայաստանն ու Արցախն իրար կապող Լաչինի միջանցքը փակելու ադրբեջանական սադրիչ քայլերի կապակցությամբ, առաջարկում է ընդունել հետևյալ հայտարարությունը․
«Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը խստորեն դատապարտում է սույն թվականի դեկտեմբերի 3-ին և դեկտեմբերի 12-ին Ադրբեջանի կողմից բնապահպանական կեղծ պատրվակով Հայաստանն ու Արցախն իրար կապող Լաչինի միջանցքը փակելու սադրիչ քայլերը։
Ադրբեջանի այս հանցավոր գործողությունները հակասում են 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը, ըստ որի Լաչինի միջանցքը 5 կմ լայնությամբ ապահովելու է Լեռնային Ղարաբաղի կապը Հայաստանի հետ։
Պաշտոնական Բաքուն իր ապակառուցողական քայլերով ցույց է տալիս, որ հրաժարվում է ստանձնած պարտավորություններից, խախտում է միջազգային մարդասիրական իրավունքները, փորձում է Արցախում ստեղծել վախի մթնոլորտ, հոգեբանական ճնշումներ է գործադրում արցախահայության դեմ՝ նպատակ ունենալով ցեղասպանություն իրականացնել և նոր պատերազմ սանձազերծել։
Այս և նմանօրինակ այլ ռազմատենչ և ակնհայտ ցեղասպան նկրտումներ ունեցող գործողությունները հերթական անգամ ապացուցում են, որ Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում, արցախահայության կյանքի իրավունքի ապահովման միակ հնարավոր գրավականը Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումն է:
Լաչինի միջանցքն Արցախը Հայաստանին կապող կյանքի ճանապարհ է, որի չգործելը հղի է ծանրագույն հումանիտար հետևանքներով: Այս ճանապարհի պարբերական արգելափակումը ևս մեկ անգամ ընդգծում է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի առկայության անհրաժեշտությունը։
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը՝ դատապարտել Ադրբեջանի սադրիչ քայլերն ու ռազմատենչ վարքագիծը, տալ համարժեք գնահատականներ և ձեռնարկել ՄԱԿ-ի կանոնադրությունից բխող գործողություններ։
Զորակցելով Արցախում առաքելություն իրականացնող ռուս խաղաղապահներին կոչ ենք անում Ռուսաստանի Դաշնությանը նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից բխող անհրաժեշտ միջոցներ կիրառել՝ Լաչինի միջանցքի անխափան աշխատանքն ապահովելու և ադրբեջանիցների սադրանքները կանխելու համար։
Կոչ ենք անում մեր արցախահայ քույրերին ու եղբայրներին չտրվել սադրանքներին, պահպանել զգոնությունը։ Հայաստանի Հանրապետությունն ունի հանձնառություն Արցախի նկատմամբ և ամբողջությամբ տեր է կանգնելու իր հանձնառությանը։
Հիմնավորում
Հայտարարության ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է Ադրբեջանի կողմից Արցախը Հայաստանին կապող կյանքի ճանապարհը սադրիչ գործողություններով պարբերաբար շրջափակելու, հումանիտար ճգնաժամ առաջացնելու և Արցախը հայաթափելու հանցավոր վարքագծին գնահատական տալու հրամայականով:
Հայաստանի Ազգային ժողովը պարտավոր է արձագանքել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի կոչին՝ հիմնվելով ՀՀ օրենսդրությամբ ստանձնած հանձնառությունների վրա:
Հայտարարությամբ Ազգային ժողովն ուղերձ է հղում նաև միջազգային հանրությանը՝ նպատակ ունենալով բոլորի ուշադրությունը սևեռել արցախահայության գոյաբանական խնդիրների վրա»:

Оппозиционные фракции требуют созвать внеочередное заседание парламента Армении и осудить преступные действия Азербайджана
13/12/2022 20:57
Фракции «Армения» и «Честь имею» требуют созвать завтра, 14 декабря, в 13:00, внеочередное заседание Национального Собрания и принять заявление, осуждающее действия Азербайджана, сообщила депутат парламента от фракции «Армения» Кристине Варданян.
Отметим, что в связи с провокационными действиями Азербайджана по закрытию соединяющего Армению с Арцахом Лачинского коридора фракция «Армения» предлагает принять следующее заявление.
«Национальное Собрание Республики Армения строго осуждает провокационные шаги Азербайджана по блокированию под фальшивым экологическим предлогом 3 декабря и 12 декабря Лачинского коридора, связывающего Армению и Арцах.
Эти преступные действия Азербайджана противоречат трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, согласно которому Лачинский коридор (шириной 5 км) обеспечивает связь Нагорного Карабаха с Арменией.
Официальный Баку своими деструктивными шагами демонстрирует, что отказывается от взятых на себя обязательств, нарушает международные гуманитарные права, пытается создать в Арцахе атмосферу страха, оказывает психологическое давление на армян Арцаха, преследуя цель осуществить геноцид и развязать новую войну.
Это и другие аналогичные воинственные стремления и очевидно геноцидальные действия в очередной раз доказывают, что Арцах не может быть в составе Азербайджана, единственный залог обеспечения права на жизнь арцахских армян – реализация права на самоопределение народа Арцаха.
Лачинский коридор – соединяющая Арцах с Арменией дорога жизни, нефункционирование которой чревато тяжелейшими гуманитарными последствиями. Периодическое блокирование этой дороги еще раз подчеркивает, что присутствие российского миротворческого контингента является необходимостью.
Призываем международное сообщество осудить провокационные шаги и воинственное поведение Азербайджана, дать соразмерные оценки и предпринять исходящие из Устава ООН действия.
Выражая поддержку осуществляющим миссию в Арцахе российским миротворцам, призываем Российскую Федерацию применить все исходящие из трехстороннего заявления 9 ноября необходимые меры для обеспечения бесперебойной работы Лачинского коридора и предотвращения провокаций азербайджанцев.
Призываем наших арцахских сестер и братьев не поддаваться на провокации, сохранять бдительность. У Республики Армения есть обязательства перед Арцахом и она их полностью выполнит», - говорится в заявлении.