Շուրջ 1100 մարդ մնացել է ճանապարհին՝ հնարավորություն չունենալով միանալ իրենց ընտանիքներին, այդ թվում 270 երեխա այս պահին կտրված են իրենց ընտանիքներից. Արցախի ՄԻՊ
13/12/2022 12:34
Արդեն 24 ժամ է՝ Արցախի ժողովուրդը գտնվում է շրջափակման մեջ՝ կտրված արտաքին աշխարհի հետ հաղորդակցության հնարավորությունից, գրել է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։
«Ադրբեջանցիները կեղծ բնապահպանական պատճառաբանություններով փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս ճանապարհը, որը միակն է։ Ստեղծված իրավիճակը հանգեցնում է հումանիտար աղետալի հետևանքների՝ դադարեցվել է սննդամթերքի, էներգակիրների, դեղորայքի և անհրաժեշտ պարենի մատակարարումները, հազարավոր մարդիկ գտնվում են մեկուսացման մեջ, շուրջ 1100 մարդ մնացել է ճանապարհին ձմեռային ցուրտ պայմաններում՝ հնարավորություն չունենալով միանալ իրենց ընտանիքներին, այդ թվում 270 երեխաներ այս պահին կրտված են իրենց ընտանիքներից։
Սա ադրբեջանական էթնիկ ատելության քաղաքականության հերթական դրսևորումն է, որը նպատակ ունի ահաբեկելու Արցախի ժողովրդին, գոյաբանական սպառնալիքի ներքո տարբեր կենսական հարցերում զիջումներ կորզելու Արցախից և պարտադրելու իր կամքը։ Սրանք մարդու իրավունքների լայնածավալ ու կոպտագույն խախտումներ են, որոնց վերաբերյալ մինչ այս պահը միջազգային պատշաճ արձագանք չկա։ Ես ակնկալում եմ միջազգային դերակատարների ակտիվ արձագանքը, մարդիկ չպիտի անտեսվեն՝ անկախ աշխարհաքաղաքական իրողություններից ու պետությունների քաղաքական ու տնտեսական շահերից», - գրել է Արցախի ՄԻՊ-ը։

Около 1100 человек, в том числе 270 детей, остались на дороге, не имея возможности воссоединиться со своими семьями – омбудсмен Арцаха
13/12/2022 13:28
Народ Арцаха уже 24 часа находится в блокаде, отрезан от связи с внешним миром, написал на своей странице в Facebook Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян.
«Азербайджанцы под фальшивым экологическим предлогом закрыли единственную дорогу Степанакерт-Горис. Создавшаяся ситуация приводит к катастрофическим гуманитарным последствиям: прекращены поставки продовольствия, энергоносителей и медикаментов, тысячи людей находятся в изоляции, около 1100 человек остались на дороге в условиях холодной погоды без возможности воссоединиться со своими семьями, в том числе 270 детей разлучены со своими семьями.
Это очередное проявление азербайджанской политики этнической ненависти, цель которой терроризировать народ Арцаха, принудить к уступкам по различным жизненным вопросам в условиях нависшей экзистенциальной угрозы и навязать свою волю. Это масштабные и грубые нарушения прав человека, на которые международное сообщество до сих пор не отреагировало надлежащим образом. Я ожидаю активной реакции со стороны международных акторов, людей нельзя игнорировать, вне зависимости от геополитических реалий и политических и экономических интересов государств», - написал омбудсмен Арцаха.