Ժամանակակից տեխնոլոգիաների օգտագործումն ու չարաշահումն էթնիկ զտումների, ցեղասպանության իրականացման գործում. ՀՀ ԱԳ նախարարի հոդվածը «The Telegraph»-ում
13/12/2022 12:03
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հոդված է հրապարակել «The Telegraph» բրիտանական պարբերականում: «Արմենպրես»-ը հոդվածն ամբողջությամբ ներկայացնում է ստորև.
«Երբ անցյալ տարի ռոհինջա մահմեդականները դատի տվեցին Facebook-ին, ցեղասպանության մասին ատելության խոսքն ու սոցցանցերի ալգորիթմները խթանող սադրիչ գրառումները հայտնվեցին միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում: Նույնիսկ այն դեպքում, երբ ապատեղեկատվությունը շարունակում է մնալ կարևորագույն խնդիր հասարակությունների շրջանում, նոր տեխնոլոգիաները և հարթակները շահագործվում են ահաբեկչական և զինված խմբերի կողմից՝ քարոզչություն հեռարձակելու և համախոհներ հավաքագրելու համար:
Նոր տեխնոլոգիաների դերն անկայուն աշխարհում, և դրանց ազդեցությունը հնարավոր ցեղասպանությունների և էթնիկ զտումների վրա քննարկվում են Երևանում ընթացող Գլոբալ ֆորումում, որը հյուրընկալվում է Հայաստանի Հանրապետության կողմից: 2015 թվականից ի վեր 4-րդ համաժողովը, որը կազմակերպվել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով հատուկ խորհրդականի աջակցությամբ, անդրադառնում է ցեղասպանությունը կանխելու համար նոր տեխնոլոգիաների կիրառման աճող մարտահրավերներին և հնարավորություններին:
Չնայած անվտանգության ահռելի մարտահրավերներին և հարևան Ադրբեջանի կողմից ագրեսիվ տարածքային ոտնձգություններին, չնայած որ այն այժմ օկուպացրել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի շուրջ 140 քառակուսի կիլոմետրը՝ Հայաստանը հանձնառու է համախմբել կառավարություններին, տեխնոլոգիական ընկերություններին, ակադեմիական շրջանակներին և քաղաքացիական հասարակությանը՝ նվազեցնելու ռիսկերը և վնասները, որոնք կարող են պատճառվել խոցելի խմբերին և հասարակություններին տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ։
Որպես քսաներորդ դարի առաջին ցեղասպանությունը վերապրած ժողովուրդ՝ Հայաստանը կրում է հսկայական բարոյական պատասխանատվություն նպաստելու մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման միջազգային ջանքերին։
Ուստի, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում 2008 թվականից Հայաստանը նախաձեռնել է «Ցեղասպանության կանխարգելման» հինգ բանաձև, որոնք ընդունվել են կոնսենսուսով։ Սա ևս մեկ վկայություն է այս վեհ քարոզարշավում Հայաստանի հետևողականության մասին:
Այդ բանաձևերում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվում կրթությանը և իրազեկման բարձրացմանը՝ որպես կանխարգելման հիմնասյուներ։ 2022 թվականի բանաձևը կարևորում է նոր տեխնոլոգիաների, մասնավորապես սոցիալական մեդիայի հարթակների չարաշահումը, ինչպես նաև էթնիկ զտումներին քաղաքականությանը զուգընթաց՝ դրանց միջոցով տարածվող ապատեղեկատվության վտանգը։
Օսմանյան կայսրությունում հայերի ցեղասպանության ժամանակներից մինչև վերջերս Իրաքի եզդիների նկատմամբ կիրառված հանցագործությունները ցույց են տալիս, որ փոխվում են այդ մեթոդները, հետևաբար՝ դրանց դեմ պայքարի արդյունավետ ուղիները։ Այնուամենայնիվ, ժամանակակից տեխնոլոգիաները «արդյունավետորեն» օգտագործվեցին ցեղասպան հանցագործությունների և ապամարդկայնացման խթանման համար։ Օրինակ՝ Հայոց ցեղասպանության ժամանակ երիտթուրքերը հեռագրեր էին օգտագործում զանգվածային սպանությունների կոդավորված պատվերներն արագ փոխանցելու համար: Հոլոքոստի ժամանակ IBM մեքենաներն օգտագործվում էին հրեաների գտնվելու վայրի արագ նույնականացման համար: Ռուանդայում ռադիոն ատելություն հրահրելու և զոհերին ապամարդկայնացնելու հիմնական կապի միջոցն էր:
Մեր օրերում Twitter-ը, Telegram-ը և այլ սոցիալական ցանցերն օգտագործվում են ատելություն տարածելու և նույնիսկ կատարված հանցագործությունների նողկալի տեսարանները տարածելու համար, ինչպես որ դա եղավ 2022 թվականի սեպտեմբերին Հայաստան ներխուժելուց հետո ռազմական հանցագործություն կատարած ադրբեջանցի զինվորների դեպքում։
Այսօր նոր տեխնոլոգիաների և համացանցի արագ զարգացման պայմաններում, որտեղ ատելության խոսքը գնալով ավելի տարածված է, կառավարություններն ու հասարակությունները կանգնած են ամենամեծ մարտահրավերների առաջ: Ատելության խոսքը կարող է վերածվել ատելության հանցագործության: Իսկ երբ ատելության խոսքն ու այլ խմբերի դեմոնիզացումը դառնան պետական քաղաքականություն, դա կհանգեցնի մարդկության դեմ հանցագործությունների և ցեղասպանության։
Մյուս կողմից, չպետք է մոռանալ, որ նոր տեխնոլոգիաները կարող են միաժամանակ դառնալ ցեղասպանության դեմ պայքարում օգտագործվող ամենահզոր գործիքներից մեկը, քանի որ կրթությունը և իրազեկումը ցեղասպանության կանխարգելման պայքարի կարևոր հիմնասյուներ են։
Սրանք միայն այն թեմաներից մի քանիսն են, որոնք ավելի մանրամասն կքննարկվեն Երևանում մեկնարկած 4-րդ Գլոբալ ֆորումի ընթացքում, որը խոստանում է մեծ հետաքրքրություն առաջացնել՝ ուսումնասիրելով ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ ցեղասպանությունների կանխարգելման ուղիները»:

Злоупотребление современными технологиями при этнических чистках и геноциде: статья главы МИД Армении в The Telegraph
13/12/2022 11:58
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян опубликовал статью в британской газете «The Telegraph». Ниже «Арменпресс» представляет статью полностью.
«Когда в прошлом году мусульмане рохинджа подали в суд на Facebook, ненавистнические высказывания о геноциде и подстрекательские посты, продвигающие алгоритмы социальных сетей, оказались в центре международного внимания. Несмотря на то, что дезинформация остается серьезной проблемой для общества, новые технологии и платформы используются террористическими и вооруженными группами для распространения пропаганды и вербовки сторонников.
Роль новых технологий в нестабильном мире и их влияние на возможные геноциды и этнические чистки обсуждались на Глобальном форуме в Ереване, организованном Республикой Армения. Четвертая конференция, начиная с 2015 года, организованная при содействии специального советника Генерального секретаря ООН по предупреждению геноцида, была посвящена растущим проблемам и возможностям использования новых технологий для предотвращения геноцида.
Несмотря на огромные проблемы в области безопасности и агрессивное территориальное вторжение со стороны соседнего Азербайджана, который в настоящее время оккупировал около 140 квадратных километров суверенной территории Армении, Армения стремится объединить правительства, технологические компании, академические круги и гражданское общество для снижения рисков и ущерба, которые могут быть нанесены уязвимым группы и обществам использованием технологий.
Как нация, пережившая первый геноцид ХХ века, Армения несет огромную моральную ответственность за участие в международных усилиях по предотвращению преступлений против человечности.
Поэтому с 2008 года Армения инициировала в Совете ООН по правам человека пять резолюций по «Предупреждению геноцида», которые были приняты в результате консенсуса. Это еще одно свидетельство последовательности Армении в этой благородной кампании.
В этих резолюциях особое внимание уделяется образованию и повышению осведомленности как основам предупреждения. Резолюция 2022 года подчеркивает злоупотребление новыми технологиями, в частности платформами социальных сетей, а также, наряду с политикой этнических чисток, и опасность распространения дезинформации.
Преступления, совершенные в отношении езидов Ирака со времен Геноцида армян в Османской империи до недавнего времени, показывают, что меняются эти методы, следовательно, и эффективные способы борьбы с ними. Однако современные технологии «эффективно» использовались для пропаганды преступлений геноцида и дегуманизации. Например, во время Геноцида армян младотурки использовали телеграфы для быстрой передачи закодированных приказов о массовых убийствах. Во время Холокоста машины IBM использовались для быстрого определения местонахождения евреев. В Руанде радио было основным средством разжигания ксенофобии и обезличивания жертв.
В настоящее время Twitter, Telegram и другие социальные сети используются для распространения ксенофобии и даже чудовищных сцен совершенных преступлений, как это было в случае с азербайджанскими солдатами, совершившими военные преступления после вторжения в Армению в сентябре 2022 года.
Сегодня, с быстрым развитием новых технологий и интернета, где язык ненависти становится все более распространенным явлением, правительства и общества сталкиваются с самыми серьезными проблемами. Язык ненависти может превратиться в преступление на почве ненависти. А когда язык ненависти и демонизация других группировок становятся государственной политикой, это приводит к преступлениям против человечности и к геноциду.
С другой стороны, не следует забывать, что новые технологии в то же время могут стать одним из самых мощных инструментов, используемых в борьбе с геноцидом, потому что образование и осведомленность являются важными столпами борьбы с геноцидом.
Это лишь некоторые из тем, которые более подробно будут обсуждены в ходе стартовавшего в Ереване IV Глобального форума, который обещает вызвать большой интерес к изучению способов предупреждения геноцида с использованием современных технологий».