Վաշինգտոնը մշտապես կենտրոնացած է եղել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածությունը թուլացնելու անհրաժեշտության վրա. Նեդ Փրայս
13/12/2022 11:01
Վաշինգտոնը մշտապես կենտրոնացած է եղել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածությունը թուլացնելու և երկու երկրներին կայուն կարգավորման ուղու վրա կանգնեցնելու անհրաժեշտության վրա, ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Նեդ Փրայսը։
«Մենք հետևողականորեն կենտրոնացած ենք այս մարտահրավերի, լարվածության թուլացման, այս երկու երկրներին կայուն, համապարփակ կարգավորման ուղու վրա կանգնեցնելու անհրաժեշտության վրա: Վաշինգտոնում մենք կազմակերպեցինք այս երկու երկրների հանդիպումն արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով: Նույնը արեցինք Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի շրջանակներում:
Բացի այդ, Ֆիլիպ Ռիքերն ակտիվորեն ներգրավված է երկու երկրների պաշտոնյաների հետ երկխոսության մեջ՝ համոզվելու, որ մենք անում ենք այն ամենը, ինչ կարող ենք և, ամենակարևորը, որ այս երկու երկրներն անում են ամեն բան, որպեսզի այդ լարվածությունը նվազի», - ասել է Նեդ Փրայսը՝ պատասխանելով հարցին՝ արդյոք Վաշինգտոնը հետևում է Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրադրությանը։

Вашингтон всегда был сосредоточен на необходимости разрядки напряженности между Арменией и Азербайджаном - Нед Прайс
13/12/2022 11:42
Вашингтон всегда акцентировал внимание на необходимости разрядить напряженность между Арменией и Азербайджаном и вывести обе страны на путь стабильного урегулирования. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил пресс-секретарь Госдепа США Нед Прайс на брифинге с журналистами.
Прайс ответил на вопрос журналиста, следит ли Вашингтон за ситуацией вокруг Лачинского коридора, за недавними переговорами президента России Владимира Путина с армянской и азербайджанской сторонами, а также за опасениями Западной Европы по этому поводу.
«Мы последовательным образом сосредоточены на этом вызове, на необходимости разрядки напряженности, чтобы вывести эти две страны на путь устойчивого, всеобъемлющего урегулирования. Мы здесь, в Вашингтоне, организовали встречу этих двух стран на уровне министров иностранных дел. Мы сделали то же самое в Нью-Йорке в рамках Генеральной Ассамблеи ООН. Кроме того, наш старший советник Филипп Рикер ведет активный диалог с официальными лицами обеих стран, чтобы убедиться, что мы делаем все возможное, и самое главное, что эти две страны делают все возможное для снятия этой напряженности», - заявил Нед Прайс.