Արցախում ժամանակավորապես դադարեցվել են պլանային վիրահատությունները
Ադրբեջանի կողմից Արցախը Հայաստանի հետ կապող ճանապարհի և գազամատակարարման արգելափակման հետևանքով այս պահի դրությամբ ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում ժամանակավորապես դադարեցվել են պլանային վիրահատությունները, հայտնում են ԱՀ առողջապահության նախարարությունից
Բուժհաստատություններում ներկա պահին առաջին բուժօգնության համար անհրաժեշտ դեղերի և բժշկական պարագաների պակաս չկա։ Այս պահին ԱՀ ԱՆ «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում 11 բուժառու գտնվում է ռեանիմացիոն բաժանմունքում, որից 2-ը գտնվում են ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Կան բժշկական հաստատություններ, որոնք ջեռուցվում են դիզվառելիքով (այս պահին խնդիր չկա, բայց պաշարները սուղ են), բայց կան նաև բժշկական հաստատություններ, որոնք գազամատակարարման արգելափակման հետևանքով ջեռուցումը իրականացնում են էլեկտրատաքացուցիչներով։
ԱՀ առողջապահության նախարարությունը ձեռնարկում է հնարավոր բոլոր միջոցները ստեղծված իրավիճակը՝ պատշաճ կերպով հաղթահարելու համար։

В Арцахе временно прекращено проведение плановых операций
Вследствие блокировки Азербайджаном дороги, соединяющей Арцах с Арменией, и прекращения газоснабжения, на данный момент в находящихся в подчинении министерства здравоохранения Арцаха медучреждениях временно прекращено проведение плановых операций, сообщает пресс-служба министерства здравоохранения РА.
«На данный момент в медучреждениях нет дефицита необходимых лекарств и медицинских принадлежностей для оказания первой медицинской помощи. На данный момент в отделении реанимации ″Республиканского медицинского центра″ Минздрава Арцаха находятся 11 пациентов, двое из них находятся в крайне тяжелом состоянии.
Есть медицинские учреждения, которые отапливаются дизтопливом (на данный момент проблем с этим нет, но запасы ограничены), но есть также медицинские учреждения, которые вследствие прекращения газоснабжения отапливаются электрическими обогревателями.
Министерство здравоохранения Арцаха предпринимает все возможные меры для надлежащего преодоления сложившейся ситуации», - отмечается в сообщении.