«Դե, պահպանեք այդ «անկողմնակալությունը», քանի մարդիկ սպանվում են այնտեղ․ Անկողմնակալությու՞նն է կարևոր, թե՞ կոնկրետ ճշմարտությունն ասելը»․ Արցախի ՄԻՊ-ը՝ միջազգային կառույցներին
14/12/2022 16:24
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց՝ ինչ ակնկալիքներ ունի Արցախը միջազգային հանրությունից, միջազգային կառույցներից, որոնք, Գեղամ Ստեփանյանի գնահատմամբ, իրականում տեղեկացված են Արցախում տիրող իրավիճակից, սակայն ձեռնպահ են մնում կոնկրետ քայլեր կատարելուց։
«Երբեմն ինձ էլ էր թվում, որ անընդհատ խոսելով մարդու իրավունքների խախտումների մասին, ես լսելի չեմ լինում միջազգային տարբեր հարթակներում, բայց Եվրոպա կատարած մի քանի այցերի ընթացքում համոզվել եմ, որ տեղեկատվության իրապես տիրապետում են․ մեր կազմած զեկույցները հասնում են նրանց, տեսնում են, ծանոթանում են, բայց գործողություններ չեն ձեռնարկվում»,- ասաց Գեղամ Ստեփանյանը՝ հավելելով՝ միջազգային հարթակներում արդարացումը մեկն է՝ իրենք «անկողմնակալություն են պահպանում»։
«Երբ ես ուղիղ հարց եմ տալիս՝ ինչի՞ համար գործողություններ չեք ձեռնարկում, ստանում եմ պատասխան՝ մենք պահպանում են անկողմնակալություն։ Դե, պահպանեք այդ անկողմնակալությունը, քանի մարդիկ սպանվում են այնտեղ։
Այսինքն, անկողմնակալությու՞նն է կարևոր, թե՞ կոնկրետ ճշմարտությունն ասելը։ Այ, դա է իմ պահանջը։ Միջազգային կառույցների հետ խոսելիս ես դա եմ առաջ մղում․ իհարկե, հասկանում եմ՝ ձեր անկողմնակալությունը ձեր գործունեության երաշխիքն է, բայց աչք փակել իրականության վրա, արդեն աբսուրդային է ու տրամաբանությունից դուրս»,- շեշտեց Արցախի օմբուդսմենը։
Հիշեցնենք՝ Ադրբեջանն արդեն երրորդ օրն է՝ «բնապահպանական» կեղծ պատճառաբանություններով փակ է փակում Արցախը Հայաստանին կապող կյանքի ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը՝ հումանիտար ճգնաժամ ստեղծելով Արցախի Հանրապետության ամբողջ տարածքում։ Նախօրեին Ադրբեջանը դադարեցրել է նաև Արցախի գազամատակարարումը՝ օգտվելով այն հանգամանքից, որ խողովակաշարի մի հատվածը, որով Արցախ երկնագույն վառելիք է մատակարարվում, գտնվում է իր վերահսկողության ներքո։

Международные структуры знают о ситуации в Арцахе, но воздерживаются от конкретных действий – Гегам Степанян
14/12/2022 18:04
Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян сегодня в ходе встречи с журналистами представил ожидания Арцаха от международного сообщества, международных структур, которые по оценке омбудсмена, в действительности осведомлены о царящей в Арцахе ситуации, однако воздерживаются от конкретных шагов.
«Иногда мне кажется, что когда я постоянно говорю о нарушении прав человека, меня не слышат на различных международных площадках, но в ходе нескольких визитов в Европу я убедился, что они действительно владеют информацией. Составленные нами доклады доходят до них, они читают их, но не предпринимают действий», - сказал омбудсмен Арцаха, добавив, что на международных площадках оправдываются, что они «сохраняют беспристрастность».
«Когда я задаю прямой вопрос, почему не предпринимаете действий, то получаю ответ: мы сохраняем беспристрастность. Так соблюдайте эту беспристрастность пока там умирают люди.
То есть, что для вас важнее – беспристрастность или конкретная правда? Вот это мое требование. В разговорах с международными структурами я продвигаю это: конечно, понимаю, ваша беспристрастность – гарант вашей деятельности, но закрывать глаза на реальность, уже абсурд и выходит за рамки логики», - отметил омбудсмен Арцаха.
Напомним, Азербайджан уже третий день блокирует единственную соединяющую Арцах с Арменией дорогу жизни – Лачинский коридор, создав гуманитарную катастрофу на всей территории Республики Арцах. Вчера Азербайджан прекратил также газоснабжение Арцаха, воспользовавшись тем, что часть трубопровода, по которому в Арцах поставляется голубое топливо, находится под контролем азербайджанских военных.