Ռուբեն Վարդանյանը հանձնարարել է հրատապ կարգով մշակել շտապ օգնությանը, հանրային տրանսպորտին, հատուկ ծառայություններին վառելիքի տրամադրման ընթացակարգերը
14/12/2022 13:23
Արցախի Հանրապետության պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի ղեկավարությամբ այսօր տեղի ունեցած աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել է Ադրբեջանի կողմից Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհի փակման, ինչպես նաև դեպի Արցախ գազամատակարարումն արգելափակվելու հետևանքով ստեղծված իրավիճակը, հայտնում են Արցախի տեղեկատվական շտաբից։
Պետնախարարին զեկուցվել է հանրապետությունում վառելիքի ապահովման հետ կապված ընթացիկ վիճակը: Քննարկվել են գազի, դիզելային վառելիքի և բենզինի սղության պայմաններում ձեռնարկվելիք քայլերը: Կարևորվել է առկա ռեսուրսների առավելագույնս խնայողաբար օգտագործումը:
Պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը հանձնարարել է հրատապ կարգով մշակել և հստակ սահմանել առաջնահերթ կարևորություն ունեցող ծառայություններին՝ շտապ օգնությանը, հանրային տրանսպորտին, հատուկ ծառայություններին վառելիքի տրամադրման մեխանիզմներն ու ընթացակարգերը:
Քննարկված մյուս հարցը վերաբերել է գազ սպառող հացի արտադրամասերի, ինչպես նաև բնակչության կենսական կարիքների ապահովմանն ուղղված այլ արտադրամասերի գործունեության անխափան աշխատանքի կազմակերպմանը:
Պետնախարարը ոլորտների պատասխանատուներին հանձնարարել է լուծումներ առաջարկել վառելիքի այլընտրանքային միջոցներով դրանց ապահովման վերաբերյալ:
Խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև ճանապարհի արգելափակման հետևանքով Հայաստանում գտնվող արցախցիների կեցության և սննդի ապահովման հետ կապված հարցերին, նրանց խնդիրների հետ կապված համապատասխան հանձնարարականներ են տրվել։

Рубен Варданян поручил в срочном порядке разработать порядок выделения топлива скорой помощи, общественному транспорту и специальным службам
Под руководством государственного министра Республики Арцах Рубена Варданяна сегодня состоялось рабочее совещание, в ходе которого обсуждалась ситуация, создавшаяся вследствие перекрытия Азербайджаном связывающей Арцах с Арменией, а также блокирования газоснабжения Арцаха.
Госминистру доложена текущая ситуация, связанная с обеспечением топливом в Республике. Обсуждались шаги, которые должны быть предприняты в условиях дефицита газа, дизельного топлива и бензина.
Подчёркнута необходимость максимально бережливого использования имеющихся ресурсов. Госминистр Рубен Варданян поручил в срочном порядке разработать и чётко установить механизмы и порядок выделения топлива службам, имеющим приоритетную важность: скорой помощи, общественному транспорту, специальным службам.
Другие обсуждавшиеся вопросы касались организации бесперебойной работы потребляющих газ хлебопекарен, а также обеспечения деятельности других производств, работа которых направлена на обеспечение жизненных потребностей населения.
Госминистр поручил ответственным за сферы предложить решения по обеспечению этих производств альтернативными топливными средствами.
В ходе совещания речь шла также о вопросах, связанных с обеспечением жильём и питанием тех арцахцев, которые находятся в Армении вследствие перекрытия дороги, в связи с их проблемами даны соответствующие поручения.