«Բոլոր կարող ուժերը պետք է միավորվեն՝  իրավիճակից ելքեր գտնելու համար»․ Ռուբեն Վարդանյանն ընդլայնված խորհրդակցություն է հրավիրել
14/12/2022 22:18
«Բոլոր կարող ուժերը պետք է միավորվեն՝ իրավիճակից ելքեր գտնելու համար»․ Ռուբեն Վարդանյանն ընդլայնված խորհրդակցություն է հրավիրել
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանն այսօր ընդլայնված խորհրդակցություն է հրավիրել՝  Արցախի Հանրապետության նախագահի հրամանագրով ստեղծված օպերատիվ շտաբի գործունեության ուղղությունների ու իրականացվող քայլերի ներկայացման նպատակով:
Նշելով, որ շտաբի հիմնական գործունեությունն ուղղված է Ադրբեջանի կողմից Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակում բնակչության բնականոն կենսագործունեության ապահովմանը՝ Ռուբեն Վարդանյանը կարևորել է պետական մարմինների, մասնավոր ընկերությունների միջև փոխգործակցված և արդյունավետ աշխատանքի  կազմակերպումը:
«Ամենակարևոր ուղղություններն են անվտանգությունը, առողջապահությունը, ենթակառուցվածքների գործունեության ապահովումը: Օպերատիվ շտաբում ընդգրկված են ինչպես պետական պաշտոնյաներ, այնպես էլ մասնավոր և հասարակական ոլորտների ներկայացուցիչներ: Ինձ համար չկա իշխանություն, ընդդիմություն: Կա ստեղծված բարդ իրավիճակ, և բոլորս, բոլոր կարող ուժերը պետք է միավորվեն՝  կազմակերպված աշխատանքի և իրավիճակից ելքեր գտնելու համար»,-ընդգծել է պետնախարարը:
Խորհրդակցության ընթացքում ներկայացվել և քննարկվել  է օպերատիվ շտաբի կողմից մշակված՝ վառելիքի տրամադրման կարգը: Վառելիքն առաջնահերթ տրամադրվելու է հանրային նշանակության և հատուկ ծառայություններին,  ինչպես նաև կենսական կարևորության օբյեկտներին: Կարգով նախատեսված աշխատանքների ապահովումն  իրականացնելու է Արցախի Հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտեն:
Խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև բնակչությանը հուզող խնդիրներին արագ արձագանքելու և  պատշաճ տեղեկատվություն տրամադրելու հարցերին:

Все способные силы должны объединиться, чтобы найти выходы из ситуации – Рубен Варданян провёл расширенное совещание
14/12/2022 22:45
Государственный министр Республики Арцах, начальник Оперативного штаба Рубен Варданян сегодня провёл расширенное совещание с целью представить направления деятельности созданного указом gрезидента Республики Арцах Оперативного штаба и реализуемые им шаги, сообщает пресс-служба правительства Арцаха.
Отметив, что основная деятельность штаба направлена на обеспечение нормальной жизнедеятельности населения в ситуации, создавшейся вследствие блокирования Азербайджаном автомагистрали Степанакерт-Горис, Рубен Варданян подчеркнул важность организации эффективной слаженной работы между государственными органами, частными компаниями.
«Самые важные направления – безопасность, здравоохранение, обеспечение деятельности инфраструктур. В состав оперативного штаба включены как государственные чиновники, так и представители частного и общественного секторов. Власть ли, оппозиция ли – для меня этого нет. Есть создавшаяся сложная ситуация, и все мы, все способные силы должны объединиться, для организованной работы и чтобы найти выходы из ситуации», - подчеркнул Госминистр.
В ходе совещания представлен и обсужден разработанный оперативным штабом порядок выделения топлива. Топливо будет в первую очередь предоставляться службам общественного значения и специальным службам, а также объектам жизненно важного значения. Обеспечение предусмотренных порядком работ будет осуществлять Комитет по государственным доходам.
В ходе совещания говорилось также об оперативном реагировании на волнующие население проблемы и о вопросах надлежащего предоставления информации.