Արտակ Բեգլարյանն անժամկետ նստացույց ու շարժում է սկսում Երևանում (Տեսանյութ)
«1. ՄԱԿ-ի մարմինները պետք է դատապարտեն Ադրբեջանի ցեղասպանական գործողություններն ու շրջափակումը Արցախի ժողովրդի հանդեպ.
2. ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը պետք է անդրադառնա Արցախի ժողովրդի անվտանգության ապահովման հարցին՝ հստակ միջազգային երաշխիքներ տրամադրելով.
3.  Առնվազն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հինգ մշտական անդամները (ԱՄՆ, ՌԴ, Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա և Չինաստան) և Եվրոպական Միությունը պետք է դատապարտեն Ադրբեջանի գործողությունները և գործնական միջոցներ ձեռնարկեն Ադրբեջանին սանձելու ուղղությամբ:
Հայաստանի հասարակությանը կոչ եմ անում՝
4. Դուրս գալ անտարբերության ու անօգնականության թմբիրից և ամեն մեկն իր չափով ու ձևով նպաստի Արցախի պաշտպանության ու հայկական ապագայի երաշխավորման սուրբ գործին.
5. Տարբեր հանրային գործողություններով ճնշման տակ պահել հատկապես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հինգ մշտական անդամ երկրների դեսպանատները՝ պահանջելով հստակ գործողություններ՝ և՛ առանձին, և՛ ՄԱԿ-ի ձևաչափով.
6. Բոլոր հնարավոր տեղերում խոսել ու գրել Արցախի կարևորության ու ներկա կարիքի մասին՝ և՛ հայերենով, և՛ օտար լեզուներով.
7. Ով կարող է միանալ նստացույցին կամ բողոքի այլ գործողությունների, թող միանա, քանի որ Արցախի մեր հայրենակիցները շատ ավելի մեծ զրկանքներ են կրում հիմա.
Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին կոչ եմ անում՝
8.  Իրենց երկրներում կազմակերպել հանրային անհնազանդության գործողություններ՝ պահանջելով իրենց կառավարություններից գործնական քայլեր Արցախի պաշտպանության և Ադրբեջանին սանձելու համար.
9. Իրազեկման արշավներ մեկնարկել՝ ուղղված օտար հասարակություններին ու լրատվամիջոցներին Արցախի հայության կարիքները ու ադրբեջանական հանցագործությունները ներկայացնելուն:
Արցախը ամբողջ հայության անզիջում արժեքն է, և այս պայքարն էլ բոլորինս է:
Ժամը 15:00-ին հրավիրում եմ մամուլի ասուլիս՝ ՄԱԿ-ի գրասենյակի առջև: Մնացածը կներկայացնեմ այդ ժամանակ:

Артак Бегларян начинает бессрочный сидячий пикет перед офисом ООН в Ереване
Советник государственного министра Республики Арцах Артак Бегларян начинает бессрочный сидячий пикет перед офисом ООН в Ереване.
«1. Органы ООН должны осудить геноцидальные действия Азербайджана и блокаду народа Арцаха,
2. Совет Безопасности ООН должен обсудить вопрос обеспечения безопасности народа Арцаха, предоставив четкие международные гарантии,
3. Как минимум пять постоянных членов Совета Безопасности ООН (США, РФ, Франция, Великобритания, Китай) и Европейский Союз должны осудить действия Азербайджана и принять действенные меры для сдерживания Азербайджана.
Призываю общественность Армении:
4. Выйти из состояния апатии и беспомощности и каждого по-своему поспособствовать святому делу защиты Арцаха и обеспечения армянского будущего,
5. Оказывать давление на посольства пяти постоянных членов СБ ООН различными публичными акциями, требуя четких действий, как отдельных, так и в формате ООН,
6. Говорить и писать во всех возможных местах о важности и сегодняшних нуждах Арцаха, как на армянском, так и на иностранных языках,
7. Кто может присоединиться к сидячей забастовке или другим акциям протеста, пусть присоединится, потому что наши соотечественники Арцаха сейчас несут намного больше лишений.
Я призываю наших соотечественников Диаспоры:
8. Организовывать в своих странах акции общественного неповиновения, требуя от своих правительств практических шагов по защите Арцаха и обузданию Азербайджана,
9. Начать информационные кампании, направленные на представление нужд армян Арцаха и азербайджанских преступлений зарубежным обществам и СМИ.