Մեր ոգին չի կոտրվել. հայ ժողովրդի կողքին եմ լինելու և շարունակելու եմ անել ինձնից կախված ամեն ինչ. Սամվել Կարապետյան
14/12/2022 16:51
«Տաշիր» ընկերությունների խմբի և հայ գործարարների ասոցիացիայի նախագահ Սամվել Կարապետյանը հայտարարություն է տարածել Արցախում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ։
«Լուրջ մտահոգությամբ եմ հետևում Ադրբեջանի հերթական սադրանքի շուրջ զարգացումներին. արդեն երկրորդ օրն է՝ Արցախը փաստացի շրջափակման մեջ է. Հայաստանի հետ կապող միակ ճանապարհը փակ է, հանրապետության գազամատակարարումն ամբողջությամբ արգելափակված։
Տասնյակ հազարավոր խաղաղ բնակիչներ, այդ թվում՝ երեխաներ, շրջափակման մեջ են, մյուսները չեն կարողանում տուն վերադառնալ։ Բուժհաստատությունները զրկված են դեղորայք ստանալու հնարավորությունից, դադարեցված են վառելիքի ու սննդի մատակարարումները։ Մոտ 120 հազար մարդ մեկուսացված է, Արցախը կանգնած է հումանիտար աղետի շեմին։
Արցախի խաղաղ բնակչությունը փաստացի կանգնած է ցեղասպանության վտանգի առջև, Ադրբեջանն էլ շարունակում է գործել իրեն հատուկ ահաբեկչության և շանտաժի մեթոդներով՝ կոպտորեն անտեսելով տեղակայված խաղաղապահ ուժերի լիազորությունները։ Այս գործողություններին պետք է համապատասխան գնահատականներ տրվեն։
Հայերն անբաժան են, որտեղ էլ որ լինենք, մենք մեկ ժողովուրդ ենք և միասին կիսում ենք բոլոր ուրախությունները և անցնում փորձությունների միջով։ Ուստի ուզում եմ իմ աջակցությունը հայտնել Արցախի ժողովրդին և Արցախի Հանրապետության իշխանություններին։ Թեև Արցախի ճանապարհը երբեք հեշտ չի եղել, իսկ վերջին պատերազմն անհավատալի փորձություն էր արցախցիների համար, հայերը հպարտ են և ուժեղ: Մեր ոգին չի կոտրվել բազմաթիվ հակամարտություններից հետո, չի կոտրվի և այսօր։
Այսօրվա մեր բոլոր ջանքերն ուղղված են հումանիտար ճգնաժամի  հաղթահարմանն ու  մարդկանց օժանդակությանը։ Ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ նախկինի պես, անվտանգության և խաղաղ կյանքի իրավունքի համար պայքարող հայ ժողովրդի կողքին եմ լինելու և շարունակելու եմ անել դրա համար ինձնից կախված ամեն ինչ», - ասվում է հայտարարությունում։

Наш дух не был сломлен после многочисленных конфликтов, не будет сломлен и сегодня – Самвел Карапетян
Президент группы компаний «Ташир» и Ассоциации армянских предпринимателей Самвел Карапетян выступил с заявлением:
«С серьезной обеспокоенностью слежу за событиями вокруг очередной провокации со стороны Азербайджана. Уже почти вторые сутки Арцах находится в фактической блокаде. Перекрыта единственная дорога из Армении, полностью перекрыто газоснабжение Республики. Десятки тысяч мирных граждан, в том числе и дети, оказались заблокированы, другие не имеют возможности вернуться домой. Медицинские учреждения лишены возможности получать медикаменты, прекращены поставки топлива и продовольствия. Около 120 тысяч людей оказались в изоляции, и сейчас Арцах на грани гуманитарной катастрофы.
Подвергая риску фактического геноцида мирных жителей Арцаха, Азербайджан действует методами террора и шантажа, грубо игнорирует полномочия развернутых миротворческих сил. Этим действиям должны быть даны соответствующие оценки.
Армяне неделимы, где бы мы не находились, мы один народ и вместе делим все радости и проходим испытания. Поэтому я хочу обратиться со словами поддержки к жителям Арцаха и властям Республики. Хотя путь Арцаха никогда не был легким, и последняя война стала для народа Арцаха невероятным испытанием, армяне – гордые и сильные люди. Наш дух не был сломлен после многочисленных конфликтов, не будет сломлен и сегодня.
Все наши усилия сегодня направлены на предотвращение гуманитарного кризиса и помощи людям. Я хочу особо подчеркнуть, что, как и прежде, я буду рядом с Арцахом и армянским народом, борющимся за безопасность и право на мирную жизнь, и продолжу делать для этого все от меня зависящее».