Ադրբեջանը պետք է դադարեցնի Լաչինի միջանցքի արգելափակումը․ Freedom House
Ադրբեջանը պետք է դադարեցնի Լաչինի միջանցքի արգելափակումը, որը Լեռնային Ղարաբաղն արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհն է, նշված է Freedom House միջազգային կազմակերպության թվիթերյան էջում։
Freedom House-ը Բաքվին կոչ է անում վերականգնել Արցախի գազամատակարարումը․
«Մենք անհանգստացած ենք հաղորդումներից, որ Ադրբեջանը ևս մեկ անգամ ընդհատել է գազամատակարարումը Լեռնային Ղարաբաղ։ Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանի կառավարությանը վերականգնել տարածաշրջանի բնակիչներին գազի անխափան մատակարարումը։ Վերջապես, մենք կոչ ենք անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երկրներին ու 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կողմերին անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել՝ ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը, ներառյալ՝ նրանց ազատ տեղաշարժը»:

Азербайджан должен прекратить блокирование Лачинского коридора – Freedom House
Азербайджан должен прекратить блокирование Лачинского коридора – единственной дороги, соединяющей Нагорный Карабах с внешним миром, говорится в заявлении международной правозащитной организации Freedom House в Twitter.
Freedom House призывает Баку восстановить газоснабжение Арцаха.
«Мы обеспокоены сообщениями о том, что Азербайджан в очередной раз прекратил подачу газа в Нагорный Карабах. Мы призываем правительство Азербайджана восстановить беспрепятственную подачу газа населению региона.
Наконец, мы призываем страны Минской группы ОБСЕ и стороны трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года предпринять необходимые шаги для обеспечения прав и безопасности жителей Нагорного Карабаха, включая их свободу передвижения», - отмечается в заявлении Freedom House.