Ոչ միայն միջանցքը պետք է մաքրվի ահաբեկիչներից, այլև պետք է օդային միջանցք բացվի դեպի Արցախի Հանրապետություն․ Այդ հարցում ակնկալում ենք ՄԱԿ-ի ԱԽ բոլոր անդամների գործողությունները․ Բեգլարյան
15/12/2022 16:08
Շարունակվում են Արցախի պետնախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանի նախաձեռնած ակցիաները՝ Հայաստանում գործող դիվանագիտական ներկայացուցչությունների մոտ։ Ակցիաների նպատակն է հասնել միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի սադրանքների հասցեական դատապարտմանը, գործնական քայլերի՝ ուղղված Արցախի առաջ ծառացած հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարմանը։
Ակցիայի մասնակիցները քիչ առաջ Հայաստանում Չինաստանի դեսպանատան մոտ էին։ Դիվանագիտական ներկայացուցչությանը նամակ փոխանցելուց առաջ Արցախի պետնախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանն իր խոսքն ուղղեց շրջափակման մեջ հայտնված Արցախի քաղաքացիներին․
«Ամու՛ր եղեք՝ անկախ բոլոր զրկանքներից, անկախ բոլոր մարտահրավերներից։ Համոզված եղեք, որ կարմիր գծերը չպետք է որևէ զիջման ենթարկվեն, արժեքները, հայրենիքը, մեր կենսական շահերը չպետք է զիջման ենթարկվեն։
Մի քանի օր էլ դիմացեք, և մենք համոզված ենք, որ հնարավոր լուծումներ կգտնենք, սակայն չպետք է նվազստացման ու զիջման ենթարկենք մեր հայրենիքն ու մեր արժեքները»,- ասաց Արտակ Բեգլարյանը։
Նա ներկայացրեց նաև ՄԱԿ-ի ԱԽ անդամ պետություններից Արցախի՝ այս պահին ունեցած ակնկալիքները։
«Այս պահին մենք հումանիտար աջակցության խնդիր ունենք, և համոզված ենք, որ ոչ միայն միջանցքը պետք է մաքրվի ահաբեկիչներից, ցեղասպանություն իրականացնողներին, ալիևյան ռեժիմի ծառաներից, այլ նաև պետք է օդային միջանցք բացվի դեպի Արցախի Հանրապետություն, և այդ հարցում մենք ակնկալում ենք ՄԱԿ-ի ԱԽ բոլոր անդամների խիստ և գործնական դիրքորոշումներն ու գործողությունները, այդ թվում՝ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության գործողությունները»,- հայտարարեց Արտակ Բեգլարյանը։

Мы ожидаем действий от всех членов СБ ООН: должен быть открыт воздушный коридор в Арцах– Артак Бегларян
15/12/2022 16:16
Инициированные советником госминистра Республики Арцах Артака Бегларяна акции у аккредитованных в Армении дипломатических представительств продолжаются. Цель акций – достичь адресного осуждения со стороны международного сообщества провокаций Азербайджана, действенных шагов, направленных на преодоление гуманитарного кризиса в Арцахе.
Участники акции шествием направились к посольству Китая. До того, как передать письмо в посольство КНР, советник госминистра Артак Бегларян обратился к оказавшимся в блокаде гражданам Арцаха.
«Будьте сильны, независимо от всех лишений, независимо от всех вызовов, вы должны быть полны решительности, и осознавать, что ценности отстаиваются лишениями, ценности предполагают также страдания.
Потерпите несколько дней, и мы убеждены, что найдем возможные решения, однако, не нужно подвергать нашу родину и ценности унижению и уступкам», - сказал Артак Бегларян.
Он также представил, чего ждет Арцах от государств-членов Совета Безопасности ООН.
«Сейчас мы нуждаемся в гуманитарной помощи, и уверены, что не только коридор должен быть очищен от террористов, осуществляющих геноцид, приспешников алиевского режима, но и должен быть открыт воздушный коридор в Арцах. В этом вопросе мы ожидаем решительных действий от всех членов СБ ООН, в том числе действий Китайской Народной Республики», - заявил Артак Бегларян.