Եվրոպական դատարանը Ադրբեջանին ժամանակ է տրամադրել մինչև երկուշաբթի՝ դեկտեմբերի 19-ը
Քիչ առաջ Եվրոպական դատարանը որոշում է կայացրել երեկ Հայաստանի ներկայացրած միջանկյալ միջոցներ կիրառելու պահանջի վերաբերյալ, տեղեկացնում են Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից։
Դատարանը որոշել է Ադրբեջանին ժամանակ տրամադրել մինչև երկուշաբթի՝ դեկտեմբերի 19-ը, ժամը 16-ը (Ֆրանսիայի ժամանակով) պատասխան ուղարկել Հայաստանի ներկայացրած պահանջի վերաբերյալ, որից հետո Դատարանը կկայացնի վերջնական որոշում:
Հիշեցնենք, որ Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը երեկ դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝պահանջելով կիրառել միջանկյալ միջոցներ Ադրբեջանի նկատմամբ և պարտավորեցնել վերջինիս ապաշրջափակել Բերձորի (Լաչինի) միջանցքը:

ЕСПЧ предоставил Азербайджану время до 19 декабря по вопросу о разблокировании Лачинского коридора
ЕСПЧ принял решение относительно обращения Армении с требованием применить в отношении Азербайджана промежуточные меры и обязать разблокировать Лачинский коридор.
Как сообщает офис представителя Армении по международным правовым вопросам, Азербайджану предоставлено время до 19 декабря 16:00 (время французское) для ответа на представленное Арменией требование, после чего будет принято окончательное решение.
Вчера Армения обратилась в Европейский суд по правам человека, требуя обязать Азербайджан разблокировать Лачинский коридор.