Հայաստանի և Արցախի ՄԻՊ-երն արտահերթ զեկույց են հրապարակել Լաչինի միջանցքի փակման հումանիտար հետևանքների մասին
15/12/2022 15:37
Հրապարակելով «Արցախը Հայաստանի ու աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհի փակման հումանիտար հետևանքների մասին» Հայաստանի և Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանների այս արտահերթ համատեղ այս զեկույցը՝ միանում եմ Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանի կոչին։ Այս մասին ասված է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանի Ֆեյսբուքի էջում:
Զեկույցում ներկայացված են փաստեր, որոնք հաստատում են ադրբեջանցի «բնապահպանների» ակցիայի շինծու բնույթը, «ակտիվիստների» ուղիղ կապերն ադրբեջանական կառավարության ու հատուկ ծառայությունների հետ։
Փաստեր են ներկայացված անձանց իրավունքների շարունակական խախտումների վերաբերյալ։
«Մեր կոչն ենք ուղղում կառավարություններին, մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային ու տարածաշրջանային կազմակերպություններին ու հակամարտության հանգուցալուծմանը ներգրավված այլ դերակատարներին՝ ձեռնարկելու բոլոր հնարավոր միջոցները Արցախում օրեցօր խորացող հումանիտար ճգնաժամը դադարեցնելու համար։
Զեկույցը պատրաստվել է անգլերենով, հիմնված է դեկտեմբերի 12-14-ն ընկած օրերի իրադարձությունների վերլուծության վրա։
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատությունը շարունակում է 24-ժամյա կապի մեջ գտնվել Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության, Արցախում գործող ոչ կառավարական կազմակերպությունների ու այլ դերակատարների հետ՝ իրավիճակի արձանագրման, փաստերի հավաքագրման ու հաստատման համար։
Զեկույցն ուղարկվելու է միջազգային ու տարածաշրջանային կազմակերպություններին ու հակամարտության հանգուցալուծմանը ներգրավված այլ դերակատարներին՝ խոստանալով շարունակաբար տեղեկատվություն ու փաստեր փոխանցել Արցախում ադրբեջանական հայատյացության քաղաքականության այս աղաղակող ակտերի հետևանքով մարդու իրավունքների շարունակական խախտումների ու հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ», - ասված է ՀՀ ՄԻՊ-ի Ֆեյսբուքի գրառման մեջ:

Омбудсмены Армении и Арцаха опубликовали внеочередной доклад о гуманитарных последствиях закрытия Лачинского коридора
15/12/2022 15:58
Публикуя этот внеочередной совместный доклад Защитников прав человека Армении и Арцаха «О гуманитарных последствиях закрытия единственной дороги, связывающей Арцах с Арменией и миром», я присоединяюсь к призыву омбудсмена Арцаха Гегама Степаняна. Об этом написала на своей странице в Facebook омбудсмен Армении Кристине Григорян.
В докладе представлены факты, подтверждающие сфабрикованный характер акции азербайджанских «экологов», прямую связь «активистов» с азербайджанским правительством и спецслужбами.
Представлены факты о продолжающихся нарушениях прав человека.
«Мы обращаемся с призывом к правительствам, международным и региональным организациям, имеющим мандат на защиту прав человека, и другим акторам, вовлеченным в разрешение конфликта, предпринять все возможные меры для прекращения углубляющегося с каждым днем гуманитарного кризиса в Арцахе.
Доклад подготовлен на английском языке, основан на анализе событий, произошедших 12-14 декабря.
Офис Защитника прав человека Армении продолжает круглосуточно поддерживать связь с офисом Защитника прав человека Арцаха, действующими в Арцахе неправительственными организациями и другими субъектами, чтобы фиксировать ситуацию, проводить сбор фактов.
Доклад будет направлен международным и региональным организациям, а также другим вовлеченным в процесс разрешения конфликта участникам. Мы обещаем постоянно передавать информацию и факты о продолжающихся нарушениях прав человека и гуманитарном кризисе вследствие этих вопиющих актов азербайджанской политики армянофобии в Арцахе», - говорится в публикации омбудсмена Армении.