Ադրբեջանը հրաժարվում է Հայաստանին վերադարձնել առնվազն 33 գերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց. Վարչապետ
15/12/2022 11:39
Ադրբեջանի շարունակական պնդումները, թե Լեռնային Ղարաբաղ գոյություն չունի, եռակողմ հայտարարության կոպտագույն խախտում են, կառավարության նիստին այսօր հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ադրբեջանը կոպտորեն և շարունակաբար խախտում է նաև եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետը, համաձայն որի, ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները վերադառնում են ԼՂ տարածք և հարակից տարածքներ՝ ՄԱԿ-ի փախստականների գծով գլխավոր հանձնակատարի աշխատակազմի վերահսկողության ներքո», - հայտարարեց վարչապետը՝ նշելով, թե մինչև այժմ ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչներն Ադրբեջանի կողմից հարուցված խոչընդոտների պատճառով չեն կարողացել մուտք գործել Լեռնային Ղարաբաղ։
Փաշինյանն ասաց նաև, թե Ադրբեջանը խախտում է եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետը, որտեղ նշվում է, որ պետք է ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց փոխանակում տեղի ունենա։
«Ադրբեջանը մինչև այժմ պահում է և հրաժարվում է Հայաստանին վերադարձնել առնվազն 33 գերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց, ինչը հումանիտար իրավունքի կոպիտ խախտում է», - նշեց վարչապետը։

Азербайджан отказывается вернуть Армении как минимум 33 пленных, заложников и удерживаемых лиц – Пашинян
15/12/2022 12:49
Постоянные утверждения Азербайджана о том, что Нагорного Карабаха не существует, - грубейшее нарушение трехстороннего заявления, заявил сегодня на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян.
«Азербайджан грубо и постоянно нарушает пункт 7 трехстороннего заявления, согласно которому внутренне перемещенные лица и беженцы возвращаются на территорию Нагорного Карабаха и прилегающие районы под контролем Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев», - заявил Пашинян, отметив, что представители ООН до сих пор не могут въехать в Нагорный Карабах из-за препятствий, создаваемых Азербайджаном.
Пашинян сказал, что Азербайджан нарушает также пункт 8 трехстороннего заявления, в котором отмечается, что должен состоятся обмен военнопленными, заложниками и другими удерживаемыми лицами.
«Азербайджан до сих пор удерживает и отказывается вернуть Армении как минимум 33 пленных, заложников и удерживаемых лиц, что является грубейшим нарушением гуманитарного права», - отметил премьер.