Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակն այլ կերպ, քան հումանիտար ճգնաժամ, հնարավոր չէ անվանել. Փաշինյան
Վերջին օրերին հումանիտար իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում ծայրաստիճան սրվել է, կառավարության նիստի մեկնարկին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ադրբեջանը նախ արգելափակել է Լաչինի միջանցքը, ապա փակել Լեռնային Ղարաբաղը բնական գազով մատակարարող խողովակը։ Այս սադրիչ գործողությունների հետևանքով ԼՂ բնակիչները զրկվել են ազատ տեղաշարժի իրավունքից, հայտնվել են իրենց բնակարանները ջեռուցելու դժվարությունների առաջ։ Հազարավոր մարդիկ, այդ թվում՝ երեխաներ, ձմռան ցուրտ պայմաններում մնացել են ճանապարհներին։ Բազմաթիվ ընտանիքներ ակամա կիսվել են՝ հայտնվելով շրջափակման տարբեր կողմերում։ Առողջական ծանր խնդիրներ ունեցող քաղաքացիները զրկված են դեղորայքից և առողջապահական ծառայություններից։ Խափանվել են պարենի և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների մատակարարումները», - հայտարարեց վարչապետը։
Նա նշեց, որ 120 հազար մարդ շրջափակման մեջ փաստացի հայտնվել է պատանդի կարգավիճակում։
Նրա խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակն այլ կերպ, քան հումանիտար ճգնաժամ, հնարավոր չէ անվանել.
«Այդ ճգնաժամն առաջացել է Ադրբեջանի կողմից իր ստանձնած միջազգային պարտավորությունները չկատարելու հետևանքով։ Լաչինի միջանցքի փակումը 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ուղղակի և կոպիտ ոտնահարում է Ադրբեջանի կողմից այն պարզ հիմնավորմամբ, որ նշված հայտարարության 6-րդ կետի համաձայն՝ Լաչինի միջանցքը գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության ներքո և ադրբեջանական հանրապետությունը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երթևեկության անվտանգությունը»։

Ситуацию в Нагорном Карабахе нельзя назвать иначе как гуманитарным кризисом – Никол Пашинян
В последние дни гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе крайне обострилась, заявил сегодня на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян.
«Азербайджан сначала заблокировал Лачинский коридор, потом перекрыл подачу газа в Нагорный Карабах. В результате этих провокационных действий жители Нагорного Карабаха лишены права на свободное передвижение, возможности отапливать свои квартиры. Тысячи людей, в том числе дети, в холодных условиях зимы остались на дороге. Многочисленные семьи разделены, оказавшись по разные стороны блокады. Граждане с серьезными проблемами со здоровьем лишены лекарств и медицинских услуг. Нарушены поставки продовольствия и других товаров первой необходимости», - заявил премьер.
Он отметил, что 120 тысяч человек фактически стали заложниками в условиях блокады.
По его словам, создавшуюся в Нагорном Карабахе ситуацию нельзя назвать иначе как гуманитарным кризисом:
«Этот кризис возник вследствие невыполнения Азербайджаном взятых на себя международных обязательств. Закрытие Лачинского коридора – прямое и грубое нарушение со стороны Азербайджана трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года на том простом основании, что согласно пункту 6 указанного заявления Лачинский коридор находится под контролем миротворческого контингента РФ в Нагорном Карабахе и Азербайджанская Республика гарантирует безопасность движения по Лачинскому коридору граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях».