Անհեթեթ, և նույնիսկ տգետ են բոլոր այն պնդումները, թե Հայաստանը բանավոր խոստում է տվել որևէ մեկին. Փաշինյան (Տեսանյութ)
15/12/2022 12:03
Ադրբեջանը շարունակաբար և կոպտորեն խախտում է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետը՝ պնդելով, թե ՀՀ-ն պետք է միջանցք տրամադրի, Գործադիր մարմնի նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Բազմիցս եմ ասել, որ ՀՀ տարածքով որևէ միջանցքի գոյություն 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը չի նախատեսում։ Նման բան չի նախատեսում նաև Հայաստանի կողմից ստորագրված որևէ փաստաթուղթ։ Բնականաբար, անհեթեթ, և նույնիսկ տգետ են բոլոր այն պնդումները, թե Հայաստանը բանավոր նման խոստում է տվել որևէ մեկին։ Ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա, ՀՀ-ն պատրաստ է եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետի դրույթների իրականացմանը, որոնք տարածաշրջանի տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման մասին են», - հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ եռակողմ հայտարարությունն այս գործընթացում ՀՀ սուվերենության որևէ սահմանափակում չի նախատեսում, հետևաբար, Հայաստանը ցանկացած պահի պատրաստ է ճանապարհների վերաբացմանը, նոր ճանապարհների կառուցմանը և շահագործմանը, ինչպես նախատեսված է ՀՀ օրենսդրությամբ։

Никол Пашинян: Все утверждения, что Армения дала кому-либо устное обещание, абсурдны и невежественны
15/12/2022 13:40
Азербайджан постоянно и грубо нарушает пункт 9 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, утверждая, что Республика Армения должна предоставить коридор, заявил сегодня на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян.
«Я неоднократно говорил, что трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года не предусматривает какого-либо коридора по территории Республики Армения. Такого не предусматривает ни один документ, подписанный Арменией. Естественно, все те утверждения, что Армения кому-либо давала такое устное обещание, абсурдны, даже невежественны. Как раньше, так и сейчас Армения готова реализовать положения 9-го пункта трехстороннего заявления, который касается разблокирования экономических и транспортных связей региона», - заверил Пашинян.
По его словам, трехстороннее заявление не предусматривает каких-либо ограничений суверенитета Республики Армения в этом процессе, следовательно, Армения в любой момент готова к открытию дорог, строительству и эксплуатации новых дорог, как предусмотрено законодательством Республики Армения.