Ակնհայտ է, որ ճանապարհը բացելը Ադրբեջանի կողմից բարի կամքի դրսևորում չի լինելու․ դրա դիմաց ինչ-որ ակնկալիքներ և սպասելիքներ ունեն․ Միջազգայնագետ
16/12/2022 16:55
Ադրբեջանը հենց այնպես Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհը չի բացի, լրագրողների հետ զրույցում կարծիք հայտնեց միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը։
«Պետք է հասկանանք, թե եթե նույնիսկ  Ադրբեջանը ճանապարհը բացի, ապա դրա դիմաց մենք ի՞նչ ենք տալիս։ Այսօր սա ամենակարևոր հարցն է, որը պետք է հասկանանք, որովհետև ակնհայտ է, որ դա բարի կամքի դրսևորում չի լինելու, դրա դիմաց Ադրբեջանի իշխանություններն ինչ-որ ակնկալիքներ և սպասելիքներ ունեն»,- ասաց միջազգայնագետը։
Սուրեն Սարգսյանը հավելեց՝ սադրանքներ Ադրբեջանը միշտ է ձեռնարկելու, երաշխիքներ, որ նման դեպքեր այլևս չեն կրկնվի, չկան։
«Չկա որևէ երաշխիք, որ վստահ լինենք, որ նման բաներ այլևս չեն կրկնվելու։ Ադրբեջանը դա կարող է պարբերաբար անել։ Մի դեպքում կարող է անել «բնապահպանների» քողի ներքո, մի դեպքում՝ «առևտրականների» քողի ներքո»,- ասաց միջազգայնագետը։
Չնայած այս հանգամանքին, Սուրեն Սարգսյանը կարևոր համարեց միջազգային հանրության պատշաճ արձագանքը՝ կատարվողին։
«Միջազգային հանրությունը պետք է շատ ակտիվ լինի, հատկապես մարդասիրական կազմակերպությունները, թեկուզ նույն ՄԱԿ-ը, որովհետև սա մարդկանց տեղաշարժի իրավունքի սահմանափակում է, մարդու իրավուքների կոպտագույն խախտում է։ Հարյուր հազարավոր մարդիկ մնացել են որպես պատանդ, որպես գերի»,- ընդգծեց Սարգսյանը։

Очевидно, что открытие дороги Азербайджаном не будет проявлением доброй воли, они ожидают чего-то взамен– Сурен Саркисян
16/12/2022 19:24
Азербайджан не откроет просто так дорогу, соединяющую Арцах с Арменией, заявил сегодня журналистам международник Сурен Саркисян.
«Нужно понять: если даже Азербайджану откроет дорогу, что мы должны дать взамен? Сегодня это самый важный вопрос, который мы должны понять, поскольку ясно, что это не будет проявлением доброй воли, у властей Азербайджана есть какие-то ожидания», - сказал Сурен Саркисян.
Сурен Саркисян отметил, что Азербайджан постоянно будет предпринимать провокации, нет никаких гарантий, что подобные случаи больше не повторятся.
«Нет никакой гарантии того, что подобные вещи больше не повторятся.  Азербайджан периодически может делать это. В одном случае под предлогом ″экологов″, в другом – ″торговцев″», - сказал он.
Несмотря на это, Сурен Саркисян считает важным надлежащую реакцию со стороны международного сообщества.
«Международное сообщество также должно быть очень активным, особенно гуманитарные организации, той же ООН, потому что это грубое нарушение права на свободное передвижение человека. В Арцахе сотни тысяч граждан остаются в статусе заложника, в плену», - заявил Саркисян.