Կովսականի գրավման մասին Արծրուն Հովհաննիսյանը ցուցմունք է տվել և ասել, որ սխալվել է
44-օրյա պատերազմում Կովսականի գրավման մասին Արծրուն Հովհաննիսյանը ցուցմունք է տվել եւ ասել, որ սխալվել է, երբ հոկտեմբերի 22-ին ասել է, թե հայկական կողմն աննախադեպ հաղթանակ է գրանցել: Այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է փաստաբան Վահան Հովհաննիսյանը։
«44-օրյա պատերազմից հետո Արծրուն Հովհաննիսյանի մասին այնքան Է խոսվել, որ կարծես թե ասելու բան չի մնացել, բայց...:
Օրերս ծանոթանում էի գործի նյութերին եւ հանդիպեցի հետեւյալ տեղեկատվությանը. 2020թ․ հոկտեմբերի 19-20-ին ազերները գրավում են Կովսականը (Զանգելան), դպրոցի շենքի վրա դնում իրենց դրոշը եւ նկարելով՝ գցում համացանց:
Դրանից մեկ օր անց՝ հոկտեմբերի 21-ին, մերոնք հրաման են ստանում Կովսականում կատարել մարտական առաջադրանք, սակայն ընկնում են շրջափակման մեջ, 40 անձ սպանվում կամ գերեվարվում է:
Դրանից մեկ օր անց՝ հոկտեմբերի 22-ին, Արծրուն Հովհաննիսյանը «Հայլուր» ծրագրի ընթացքում հայտնում է, որ մերոնք ազերներին կոտորել են Կովսականում, իսկ դրոշը կեղծ է:
Հասկանու՞մ եք՝ Կովսականը գրավված, դպրոցի տանիքին դրոշը դրած, մերոնց գործողությունները ձախողված, 40 անձ սպանված կամ գերեվարված, իսկ Արծրունն ասում է՝ չհավատաք. աննախադեպ հաղթանակ ենք գրանցել:
Դե իսկ հետո քննիչի մոտ ցուցմունք է տալիս, որ սխալվել է:
44 օր սրանք մեզ կերակրել են էսպիսի կտերով ու մենք էլ կույր հավերի նման կերել ենք էդ կտերը:
Կա՞ր արդյոք Արծրունի գործողություններում պետական դավաճանության հանցակազմ, թե՞ ոչ՝ դեռ կքննարկենք», - գրել է փաստաբանը։

Арцрун Ованнисян дал показания о захвате Ковсакана и сказал, что ошибся
Арцрун Ованнисян дал показания о захвате Ковсакана в ходе 44-дневной войны и сказал, что ошибся, когда 22 октября сказал, что армянская сторона зафиксировала беспрецедентную победу. Об этом сообщил на своей странице в Facebook адвокат Ваан Ованнисян.
«После 44-дневной войны было столько разговоров об Арцруне Ованнисяне, что казалось бы, ничего больше не осталось сказать, однако…
На днях я знакомился с материалами дела и наткнулся на следующую информацию: 19-20 октября азеры захватывают Ковсакан (Зангелан), водружают свой флаг на школу, фотографируют и распространяют в социальной сети.
Через день после этого, 21 октября, наши получают приказ выполнить боевое задание в Ковсакане, однако попадают в окружение: 40 человек были убиты или захвачены в плен.
Спустя день после этого, 22 октября, Арцрун Ованнисян заявляет в эфире информационной программа «Айлур», что наши уничтожили азербайджанцев в Ковсакане, а флаг был фальшивым.
Вы понимаете, Ковсакан уже был захвачен, флаг был установлен на крыше школы, наши действия провалились, 40 человек были убиты или попали в плен, а Арцрун говорит: не верьте, мы одержали беспрецедентную победу.
Ну а потом дает на допросе у следователя показания, что ошибся.
44 дня нас кормили такой ложью, и мы как «слепые курицы» верили этой лжи.
Есть ли в действиях Арцруна состав преступления государственной измены или нет, еще обсудим», - написал адвокат.