Շնորհակալ ենք Միացյալ Նահանգներին Լաչինի միջանցքի շուրջ ծավալվող իրադարձությունների վերաբերյալ հասցեական արձագանքի համար. Ալեն Սիմոնյան
16/12/2022 14:19
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը դեկտեմբերի 16-ին ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան, մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող Լին Թրեյսիին:
Արդյունավետ համագործակցությունը փաստող մտքերի փոխանակումից հետո Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ թեեւ դեսպանի դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանի համար ծանրագույն ժամանակաշրջանում էր, այնուամենայնիվ, պաշտոնավարման ընթացքում մեր երկրների միջեւ հարաբերությունները հասել են ավելի բարձր մակարդակի: Նա հավելել է, որ հայ-ամերիկյան համագործակցության խորհրդարանական ձեւաչափը նոր նշաձող է սահմանել: Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է դեսպանի կատարած ծավալուն աշխատանքի կարեւորությունը դիվանագիտական եւ հանրային հարթակներում:
«Շնորհակալ ենք Միացյալ Նահանգներին Լաչինի միջանցքի շուրջ ծավալվող իրադարձությունների վերաբերյալ հասցեական արձագանքի համար: Նշեմ, որ Միացյալ Նահանգներն առաջինն է արձագանքել միջանցքի արգելափակմանը», - շեշտել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահը հաջողություններ է մաղթել Լին Թրեյսիին հետագա գործունեության ընթացքում՝ վստահություն հայտնելով, որ ցանկացած պարագայում դեսպանը կպահպանի բարեկամական կապերը Հայաստանի հետ:

Мы благодарны Соединенным Штатам за адресную реакцию на события вокруг Лачинского коридора – Ален Симонян
16/12/2022 15:34
Председатель Национального Собрания Ален Симонян 16 декабря принял Чрезвычайного и Полномочного посла США в Армении Линн Трейси, завершающую свою дипломатическую миссию в Армении, сообщает пресс-служба парламента.
После обмена мнениями об эффективном сотрудничестве Ален Симонян отметил, что хотя дипломатическая миссия Линн Трейси прошла в сложнейший для Армении период, тем не менее отношения между нашими странами за время ее пребывания в должности достигли более высокого уровня. Он добавил, что парламентский формат армяно-американского сотрудничества определил новую веху. Ален Симонян подчеркнул весомую работу посла на дипломатической и общественной площадках.
«Мы благодарны Соединенным Штатам за адресную реакцию на события вокруг Лачинского коридора. Отмечу, что США первыми отреагировали на блокаду коридора», - подчеркнул Ален Симонян.
В завершение встречи председатель НС пожелал Линн Трейси успехов в ее дальнейшей деятельности, выразив уверенность, что посол сохранит дружественные связи с Арменией.