Թուրք-ադրբեջանական դաշինքը բազմակողմ կոմբինացիա է սկսել, որի պայմաններում Հայաստանի իշխանությունը հիմնականում բավարարվում է Արցախի հումանիտար վիճակի բարձրաձայնմամբ․ Աբրահամյան
17/12/2022 16:51
Այն, որ Ադրբեջանը միջանցքը բնապահպանական նկատառումներով չի փակել, դա նույնիսկ Ադրբեջանում են խոստովանում, սակայն որոշակի առումով նորություն է Մեղրիով միջանցք ստանալու թեմայի ակտիվացումն ու այն առաջին պլան բերելը, նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Ադրբեջանի կենտրոնական իշխանության ուղիղ ենթակայությամբ գործող վերլուծական կենտրոններից մեկի ղեկավարը հայտարարել է, որ բնապահպանական պահանջներից բացի, Հայաստանն Արցախին կապող միջանցքի փակումը պայմանավորված է նաև Հայաստանի տարածքով՝ Մեղրիով, միջանցք չտրամադրելու հանգամանքով։
Այն, որ Ադրբեջանը միջանցքը բնապահպանական նկատառումներով չի փակել, դա նույնիսկ Ադրբեջանում են խոստովանում։
Այն, որ Ադրբեջանի նախաձեռնությամբ միջանցքի փակելը ուղիղ կապ ունի Ադրբեջանի նախագահի այն հայտարարությանը, թե Հայաստանի տարածքով և Հայաստանն ու Արցախը կապող հաղորդակցության միջոցները պետք է ունենան միևնույն ռեժիմը, սա ևս հայտնի փաստ է։
Այստեղ որոշակի առումով նորություն է Մեղրիով միջանցք ստանալու թեմայի ակտիվացումն ու առաջին պլան բերելը։
Մեղրիի թեման օրակարգից դուրս չէր էլ եկել, սակայն հատկապես Իրանի կոշտ հայտարարություններից, հակազդեցությունից հետո մի տեսակ երկրորդ պլան էր անցել։
Մյուս կողմից, Ադրբեջանն անընդհատ նշում է, որ Հայաստանի տարածքով հաղորդակցությունը մի քանի ուղղություններ է ենթադրում, այդ թվում՝ երկաթգծային կապի միջոցով։
Եթե սրան գումարում ենք Թուրքիայից հնչող հայտարարություններն՝ ամեն գնով միջանցք ստանալու վերաբերյալ, ինչպես նաև Արցախից օկուպացված հարավային հատվածներում թուրք-ադրբեջանական համատեղ զորավարժությունները, թուրքական տեխնիկան մասնակի կամ ամբողջական Ադրբեջանի վերահսկողության տարածքներում թողնելը, ապա պատկերն ամբողջական է դառնում։
Մի խոսքով, թուրք-ադրբեջանական դաշինքը բազմակողմ կոմբինացիա է սկսել, որի պայմաններում Հայաստանի իշխանությունը հիմնականում բավարարվում է Արցախի հումանիտար վիճակի բարձրաձայնմամբ»,- սոցցանցի իր էջում գրել է Տիգրան Աբրահամյանը։

Турецко-азербайджанский тандем начал многостороннюю комбинацию, в условиях которой власти Армении в основном довольствуются заявлениями о гуманитарной ситуации в Арцахе – Тигран Абрамян
17/12/2022 17:38
То, что Азербайджан заблокировал коридор не по экологическим соображениям, признают даже в Азербайджане, однако новостью является активизация и выдвижение на первый план темы получения коридора через Мегри, отметил секретарь фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Руководитель одного из действующих под прямым подчинении центральной власти Азербайджана аналитических центров заявил, что, помимо экологических требований, блокирование соединяющего Армению и Арцах коридора обусловлено еще и обстоятельством непредоставления коридора по территории Армении – через Мегри.
То, что Азербайджан заблокировал коридор не по экологическим соображениям, признают даже в Азербайджане.
То, что блокирование коридора по инициативе Азербайджана напрямую связано с заявлением президента Азербайджана о том, что проходящие через территорию Армении и соединяющие Армению и Арцах пути сообщения должны иметь одинаковый режим, – также общеизвестно
Здесь новостю является в какой-то степени активизация и выдвижение на первый план темы получения коридора через Мегри.
Тема Мегри не была снята с повестки, но особенно после жестких заявлений, противодействия Ирана она отошла как-то на второй план.
С другой стороны, Азербайджан постоянно отмечает, что сообщение через территорию Армении подразумевает несколько направлений, в том числе посредством железнодорожного сообщения.
Если добавить к этому заявления из Турции о получении коридора любой ценой, а также совместные турецко-азербайджанские военные учения на оккупированных южных участках Арцаха, частичное или полное размещение турецкой техники на находящихся под контролем Азербайджана территориях, то картина становится целостной.
Одним словом, турецко-азербайджанский тандем начал многостороннюю комбинацию, в условиях которой власти Армении в основном довольствуются привлечением внимания к гуманитарной ситуации в Арцахе», - написал на своей странице в Facebook Тигран Абрамян.