ԱՄՆ երեք տասնյակ կոնգրեսականներ Բայդենին կոչ են արել ապահովել արցախահայության անվտանգությունը
Միացյալ Նահանգների կոնգրեսական Ադամ Շիֆի գլխավորությամբ շուրջ երեք տասնյակ կոնգրեսականներ նամակ են հղել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին՝ կոչ անելով վճռական քայլեր ձեռնարկել՝ ապահովելու Արցախի հայ բնակչության անվտանգությունը։
Նամակում նշվում է, որ դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը փակ է պահում Արցախը Հայաստանին ու արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը՝ խաթարելով 120 հազար հայերի ազատ տեղաշարժը և թույլ չտալով պարենի, դեղորայքի և այլ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների տեղափոխումը։
«Եթե նման իրադրությունը շարունակվի, անխուսափելի կդառնա մարդասիրական աղետը՝ պոտենցիալ ողբերգական հետևանքներով։  Ավելին, Ադրբեջանի գործողությունները ուղղակիորեն խախտում են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարությունը, որում ներառված էր պարտավորություն՝ ապահովելու քաղաքացիների, մեքենաների ու բեռնատարների անվտանգ տեղաշարժը երկու ուղղությամբ Լաչինի միջանցք անունով հայտնի ճանապարհով», - նշել են կոնգրեսականները։
Նրանք ընդգծել են, որ չնայած կոնգրեսականների կողմից բազմիցս հնչեցված կոչերի՝ Արցախի ժողովրդին տրամադրել այդքան անհրաժեշտ ԱՄՆ մարդասիրական օգնություն, ամերիկյան վարչակազմը մինչ օրս պատշաճ օգնություն չի ցուցաբերել, ինչը «վարչակազմի կողմից հիմա վճռական գործողությունների դիմելը դարձնում է ավելի հրատապ, քան երբևէ»։
«Կոչ ենք անում վարչակազմին օգտագործել հնարավոր ամեն գործիք՝ ապահովելու Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը՝ հիմա և ապագայում, այդ թվում և դադարեցնել ֆինանսական աջակցությունն Ադրբեջանին և կիրառել պատժամիջոցներ։ Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ շարունակվի Ադրբեջանի ագրեսիայի և սպառնալիքների քաղաքականությունը», - եզրափակել են ԱՄՆ կոնգրեսականները։

Около трех десятков конгрессменов США призвали Байдена обеспечить безопасность армян Арцаха
Около трех десятков конгрессменов США во главе с конгрессменом Адамом Шиффом направили письмо президенту США Джо Байдену, призвав его предпринять решительные шаги для обеспечения безопасности армянского населения Арцаха.
В письме отмечается, что с 12 декабря Азербайджан закрыл единственную дорогу, соединяющую Арцах с Арменией и внешним миром – Лачинский коридор, нарушив свободное передвижение 120 тысяч армян и препятствуя транспортировке продуктов питания, лекарств и других товаров первой необходимости.
«Если такая ситуация продолжится, гуманитарная катастрофа с потенциально трагическими последствиями станет неизбежной. Более того, действия Азербайджана являются прямым нарушением трехстороннего заявления о прекращении огня от 9 ноября 2020 года, в котором закреплено обязательство по обеспечению безопасного движения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях по дороге, известной как Лачинский коридор», - отметили конгрессмены.
Они подчеркнули, что, несмотря на неоднократные призывы конгрессменов предоставить народу Арцаха столь необходимую гуманитарную помощь США, американская администрация до сих пор не оказала надлежащей помощи, что «сейчас, как никогда, делает принятие решительных действий со стороны администрации более актуальным».
«Мы призываем администрацию использовать все возможные инструменты для обеспечения безопасности народа Арцаха сейчас и в будущем, в том числе, прекратить финансовую помощь Азербайджану и ввести санкции. Мы не можем допустить, чтобы политика агрессии и угроз Азербайджана продолжалась», - заключили конгрессмены США.