Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել բուժօգնության կարիք ունեցող քաղաքացի
«Կարմիր խաչի միջնորդությամբ Երևան է տեղափոխվել բուժօգնության կարիք ունեցող քաղաքացի», -  Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման և կանխարգելման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին։
Նշենք, որ Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Արցախի առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները:
Առաջին բուժօգնության համար անհրաժեշտ դեղերի և բժշկական պարագաների պակաս այս պահին չկա, բայց մատակարարումը շարունակում է մնալ անհնարին:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում 11 բուժառու գտնվում է ռեանիմացիոն բաժանմունքում, որից 4-ը գտնվում են ծայրահեղ ծանր վիճակում։
ԱՀ «Արևիկ բուժմիավորումում» 10 երեխա գտնվում է ռեանիմացիոն բաժանմունքում: Երեխաներից մեկը գտնվում է ծայրահեղ ծանր վիճակում:
Հիշեցնենք՝ դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան՝ ժամը 10:30-ից, մի խումբ ադրբեջանցիներ բնապահպանական պատճառաբանություններով փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու Շուշի-Քարին տակ հատվածը՝ Լաչինի միջանցքը։ Հարյուրավոր քաղաքացիներ, այդ թվում`անչափահասներ, Լաչինի միջանցքի փակ լինելու պատճառով չեն կարողանում տուն վերադառնալ: Ընդհատված է Շուշիի շրջանի Լիսագոր, Մեծ շեն, Հին շեն և Եղցահող գյուղերի տրանսպորտային կապը մայրաքաղաք Ստեփանակերտի հետ։
Ադրբեջանը դեկտեմբերի 13-ից խափանել էր նաև Արցախի Հանրապետության գազամատակարարումը, դեկտեմբերի 16-ին, սակայն, գազամատակարարումը վերականգնվել է:

Нуждающийся в экстренной медицинской помощи гражданин в сопровождении Красного Креста перевезен из Арцаха в Армению
19/12/2022 14:56
Нуждающийся в оказании экстренной медицинской помощи гражданин перевезен из Степанакерта в Ереван.
«При посредничестве Красного Креста нуждающийся в медицинской помощи гражданин перевезен в Ереван», - сказала в беседе с корреспондентом Aysor.am руководитель коммуникационных офиса Международного комитета Красного Креста в Армении Зара Аматуни.
Отметим, что вследствие блокирования Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, в находящихся в подчинении министерства здравоохранения Арцаха медучреждениях прекращено проведение плановых операций.
На данный момент в медучреждениях нет дефицита необходимых лекарств и медицинских принадлежностей для оказания первой медицинской помощи.
В отделении реанимации «Республиканского медицинского центра» Минздрава Арцаха находятся 11 пациентов, четверо из них – в крайне тяжелом состоянии. В медицинском объединении «Аревик» 10 детей находятся в реанимационном отделении. Один из них – в крайне тяжелом состоянии.
Напомним, с 10:30 утра 12 декабря азербайджанцы под фальшивым экологическим предлогом перекрыли на перекрестке Шуши-Карин Так автодорогу Степанакерт-Горис – единственную соединяющую Арцах с Арменией и миром дорогу жизни. Из-за блокирования дороги тысячи людей находятся в изоляции, около 1100 человек, в том числе 270 детей, остаются на дороге, не имея возможности воссоединения со своими семьями. Прервана связь общин Мец Шен, Хин Шен, Егцаох и Лисагор Шушинского района со столицей Степанакертом.
Азербайджан 13 декабря также прекратил подачу газа в Республику Арцах, однако 16 декабря газоснабжение было восстановлено.