Արցախում 4 ամսական փոքրիկի վիճակը շարունակում է մնալ ծանր. 2 բուժառու ծայրահեղ ծանր վիճակում է
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Արցախի առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները, հայտնում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 13 երեխա գտնվում է ռեանիմացիոն և նորածնային  բաժանմունքներում: Նրանցից 4 ամսական փոքրիկի առողջական վիճակը, ում մոտ ախտորոշվել էր «Վիսցերալ լեյշմանիոզ», շարունակում  է մնալ ծանր: Արցախի բժիշկները անհրաժեշտ բուժօգնությունը ցուցաբերում են՝ առցանց կապով խորհրդակցելով ՀՀ մասնագետների հետ:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում 9 բուժառու գտնվում է ռեանիմացիոն բաժանմունքում, որից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է, բժիշկների կողմից կատարվում է հնարավորը հիվանդների վիճակը կայունացնելու համար:
Արցախի առողջապահության նախարարությունը ձեռնարկում է հնարավոր բոլոր միջոցները շրջափակման պատճառով ստեղծված իրավիճակը պատշաճ հաղթահարելու համար։

Состояние здоровья 4-месячного ребенка остается критическим – Минздрав Арцаха
Вследствие блокирования Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Республику Арцах с Арменией, уже восьмой день в подведомственных министерству здравоохранения Арцаха медицинских учреждениях по-прежнему приостановлены плановые операции.
Как сообщает Минздрав Арцаха, 13 детей находятся в отделениях реанимации и неонатологии медицинского объединения «Аревик». Состояние здоровья 4-месячного ребенка, у которого диагностирован висцеральный лейшманиоз, остается критическим. Врачи Арцаха оказывают необходимую медицинскую помощь, консультируясь со специалистами Армении в онлайн режиме.
В отделении реанимации Республиканского медицинского центра Минздрава Арцаха находятся 9 пациентов, двое из них в крайне тяжелом состоянии, врачи делают все возможное для стабилизации состояния пациентов.
Министерство здравоохранения Республики Арцах принимает все возможные меры для надлежащего преодоления создавшейся из-за блокады ситуации.