Ադրբեջանը Լաչինի միջանցքը փակել է, որ էթնիկ զտում իրականացնի Արցախում. անվտանգությունն ապահովողը Ռուսաստանն է. Արմեն Գրիգորյան (Տեսանյութ)
20/12/2022 11:35
Ադրբեջանը Լաչինի միջանցքը փակել է, որ էթնիկ զտում իրականացնի Արցախում, այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարեց ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
«Հայաստանը շարունակում է աշխատել բոլոր գործընկերների հետ, որ հնարավորինս շուտ Լաչինի միջանքը բացվի, որ Արցախում ապրող հայերը խուսափեն հումանիտար ճգնաժամից», - նշեց նա։
ԱԽ քարտուղարի խոսքով՝ Արցախի նկատմամբ բազմապիսի պարտավորություններ կան, որոնք կատարում է Հայաստանը։
Գրիգորյանն ասաց, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ Լաչինի միջանցքի անվտանգությունն ապահովողը հանդիսանում է Ռուսաստանի Դաշնությունը։
«Ես կոչ կանեի, որ ընդդիմությունն այս ուղղությամբ աշխատի, որ Ռուսաստանը կատարի իր պարտավորություններն ու Լաչինի միջանցքում ապահովի անխափան, անվտանգ երթևեկություն։ Մենք աշխատում ենք ՌԴ-ի հետ, որ հնարավորինս արագ միջանցքը բացվի», - ընդգծեց Գրիգորյանը։
Նա վսահեցրեց՝ իշխանությունն իր ձեռքի տակ եղած բոլոր գործիքներն օգտագործում է ճգնաժամը հանգուցալուծելու համար։

Азербайджан закрыл Лачинский коридор, чтобы осуществить этнические чистки в Нагорном Карабахе – СБ Армении
20/12/2022 11:32
Азербайджан закрыл Лачинский коридор, чтобы осуществить этнические чистки в Нагорном Карабахе, заявил сегодня в парламенте секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
«Это основная цель. Армения работает со всеми партнерами, чтобы по возможности быстро открыть Лачинский коридор, чтобы армяне Нагорного Карабаха избежали гуманитарного кризиса», - сказал Григорян.
При этом он отметил, что в соответствии с трехсторонним заявлением безопасность в Лачинском коридоре обеспечивает Россия, Ереван также работает с Россией, чтобы коридор по возможности быстро был открыт.
Григорян не ответил прямо на вопрос, остается ли Армения гарантом безопасности Нагорного Карабаха.
«Это доказывается не словами, а делами. Только в прошлом году Армения предоставила Нагорному Карабаху 200 млрд. драмов финансового содействие, которое решает не только социальные проблемы, но и вопросы безопасности», - заявил секретарь СБ Армении.