Հայ-ադրբեջանական բանակցային գործընթացում ԵՄ միջնորդական ջանքերը չեն կարող ամբողջությամբ օբյեկտիվ լինել՝ անտեսելով Ադրբեջանի հետ էներգետիկ համագործակցությունը․ «Լույս» հիմնադրամ
20/12/2022 19:50
Ադրբեջանը 2020թ․ ավարտին, չնայած 44-օրյա պատերազմին, հաջողությամբ շահագործման հանձնեց Հարավային գազային միջանցքի (ՀԳՄ) վերջին բաղադրիչը, և մեկնարկեց գազի ուղիղ մատակարարումները դեպի եվրոպական շուկա։
Հաշվի առնելով համաշխարհային և եվրոպական էներգետիկ շուկաներում վերջին տարիների կտրուկ փոփոխությունները, աշխարհաքաղաքական վերադասավորումները, ինչպես նաև 44-օրյա պատերազմից հետո մեր տարածաշրջանում ստեղծված նոր իրողությունները՝ «Լույս» հիմնադրամը փորձել է վերաիմաստավորել դեռևս 2019-ին հրապարակված թեմային առնչվող ծավալուն վերլուծության խնդրո առարկան։
Հիմնական շեշտադրումներն ու եզրակացությունները հետևյալն են՝
Նախորդ վերլուծության շրջանակներում «Լույս» հիմնադրամը առաջարկում էր ՀԳՄ ենթակառուցվածքների անվտանգային բաղադրիչը և դրա վրա ներազդելու՝ հայկական կողմի հնարավորությունն օգտագործել որպես Ադրբեջանի հնարավոր ագրեսիան զսպելու գործիք՝ հատկապես ԵՄ հետ բանակցություններում։ Դա կարելի էր անել պատերազմից առաջ, պատերազմի ժամանակ, սակայն ՀՀ իշխանությունները ոչ միայն պարբերաբար երաշխավորում էին ադրբեջանական էներգետիկ ենթակառուցվածքների անվտանգությունը, այլև փաստացի պատերազմից ընդամենը 2 ամիս անց ՀԳՄ-ը շահագործման հանձնվեց։
Այսօր աշխարհում և մասնավորապես Եվրոպայում թիվ մեկ օրակարգը կապված է էներգետիկ անվտանգության խնդրիների հետ, հետևաբար էներգետիկ ոլորտում համագործակցության ներուժ ունեցող առկա և հնարավոր գործընկերների հետ հարաբերությունները Եվրոպական Միության և ԵՄ անդամ տարբեր երկրների արտաքին քաղաքականության օրակարգի ամենակարևոր ուղղություններից մեկն է։
Ադրբեջանը, ամրապնդելով գազի եվրոպական շուկայում իր դիրքերը, հաշվի առնելով ԵՄ-ում «ոչ ռուսական գազի» նկատմամբ մեծ պահանջարկը, միաժամանակ մեծացրել է իր քաղաքական ազդեցությունը ԵՄ որոշումների կայացման գործընթացի նկատմամբ։ Արդյունքում, Ադրբեջանում մարդու իրավունքների, ազատությունների, ժողովրդավարության, Բաքվի ագրեսիվ արտաքին քաղաքականության հետ կապված հարցերը և մի շարք այլ հիմնարար խնդիրներ դուրս են մղվել ինչպես ԵՄ-Ադրբեջան, այնպես էլ առանձին եվրոպական երկրների և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների օրակարգից։ Սա հատկապես նկատելի է ԵՄ այն երկրներում, որտեղ Ադրբեջանական էներգակիրները առավել մեծ կշիռ ունեն։ Ստեղծված իրավիճակում հայ-ադրբեջանական բանակցային գործընթացում ԵՄ միջնորդական ջանքերը չեն կարող ամբողջությամբ լինել օբյեկտիվ՝ անտեսելով Ադրբեջանի հետ էներգետիկ ոլորտում համագործակցության առանձնահատկությունները։
Միայն 2022թ․ առաջին կիսամյակում Ադրբեջանը բնական գազի վաճառքի համար ԵՄ-ից ստացել է շուրջ 5 մլրդ եվրո եկամուտ, մինչդեռ ոչ պակաս հսկայական եկամուտներ Բաքուն ստանում է նաև նավթի վաճառքից։ Սա նշանակում է, որ ստացվող հսկայական գումարները, այդ թվում՝ ԵՄ-ից, Ադրբեջանն ուղղելու է սեփական ռազմական ծախսերն ավելացնելու, տարածաշրջանում ավելի ու ավելի ագրեսիվ և ռազմատենչ քաղաքականություն վարելու նպատակին։
Օգտագործելով էներգետիկ և տարանցման ուղիների բազմազանեցման հարցում ԵՄ և տարածաշրջանի մյուս երկրների շահագրգռվածությունը՝ Ադրբեջանն ու Թուրքիան փորձում են այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքը» ներկայացնել որպես արևելք-արևմուտք էներգետիկ ենթակառուցվածքների ընդլայնման ևս մեկ հնարավոր ուղղություն՝ դրա տակ քողարկելով Հայաստանի նկատմամբ իրենց տարածքային հավակնություններն ու ագրեսիվ քաղաքականությունը։
Մոսկվայի և Բրյուսելի միջև էներգակիրների ոլորտում ուղիղ համագործակցության էական խզման համատեքստում Թուրքիան դարձել է էներգետիկ տարանցման կարևոր հանգույց՝ դրանից բխող աշխարհաքաղաքական և տարածաշրջանային ազդեցությամբ։ Թուրքիայի այս նոր կարգավիճակը ավելի ու ավելի է ստիպելու, որպեսզի ինչպես Մոսկվան, այնպես էլ Բրյուսելը կարևոր արտաքին քաղաքական որոշումների կայացման ժամանակ հաշվի նստեն Անկարայի շահերի հետ, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասին վերաբերող հարցերում։
ԵՄ-Ադրբեջան էներգետիկ համագործակցության հարցում Ռուսաստանի ներկայիս դիրքորոշումը կայանում է նրանում, որ կարճաժամկետ հեռանկարում պետք է օգտվել եվրոպական շուկայից լրացուցիչ եկամուտներ ստանալու՝ ադրբեջանական սողանցքից, իսկ երկարաժամկետ հեռանկարում կանխել թուրք-ադրբեջանական նախագծերի աշխարհաքաղաքական անցանկալի հետևանքները կամ սեփական մասնակցությամբ դրանք վերահսկելի դարձնել։ Էներգետիկ ոլորտում ՌԴ-Ադրբեջան հետագա համագործակցությունը կամ մրցակցությունը կախված կլինի նաև նրանից, թե արդյոք Ադրբեջանը համագործակցային մոտեցում կցուցաբերի՞ ոլորտում ռուսական կողմի հնարավոր նախաձեռնություններում, թե՞ հանդես կգա ավելի շատ դրանք խաթարելու՝ արևմտյան շահերի սպասարկման դիրքերից։

Посреднические усилия ЕС в армяно-азербайджанском переговорном процессе не могут быть полностью объективными из-за сотрудничества с Азербайджаном в энергетической сфере – Фонд «Луйс»
20/12/2022 21:22
Фонд «Луйс» представил исследование «Энергетический кризис в Европейском Союзе и фактор азербайджанского газа».
«Азербайджан к концу 2020 года, несмотря на 44-дневную войну, успешно ввел в эксплуатацию последний компонент Южного газового коридора (ЮГК) и начал прямые поставки газа на европейский рынок.
Принимая во внимание кардинальные изменения на мировых и европейских энергетических рынках, геополитические перестановки за последние годы, а также новые реалии, сложившиеся в нашем регионе после 44-дневной войны, Фонд «Луйс» попытался переосмыслить предмет исследования обширного анализа теме, опубликованного по этой теме еще в 2019 году.
Основные положения и выводы следующие:
1.️ В рамках предыдущего анализа Фонд «Луйс» предлагал использовать компонент безопасности инфраструктуры ЮКГ и возможность армянской стороны воздействовать на нее в качестве инструмента сдерживания возможной агрессии Азербайджана, особенно в переговорах с ЕС. Это можно было сделать и до войны, во время войны, однако власти Республики Армения не только периодически гарантировали безопасность азербайджанской энергетической инфраструктуры, но и фактически всего через 2 месяца после войны ЮКГ был сдан в эксплуатацию.
2.️ Сегодня первоочередная повестка в мире и, в частности в Европе, связана с проблемами энергетической безопасности, поэтому отношения с существующими и потенциальными партнерами, обладающими потенциалом сотрудничества в энергетической сфере, являются одним из важнейших направлений внешнеполитической повестки Европейского союза и различных стран -членов ЕС.
3.️ Азербайджан, укрепив свои позиции на европейском газовом рынке, учитывая высокий спрос на «нероссийский газ» в ЕС, одновременно усиливал свое политическое влияние наи процесс принятия решений ЕС. В результате вопросы, связанные с правами человека, свободами, демократией в Азербайджане, агрессивной внешней политикой Баку, и ряд других принципиальных вопросов были вытеснены как из повестки отношений ЕС-Азербайджан, так и из повестки отношений между отдельными европейскими странами и Азербайджаном. Это особенно заметно в странах ЕС, где азербайджанские энергоносители имеют наибольший вес. В создавшейся ситуации посреднические усилия ЕС в армяно-азербайджанском переговорном процессе не могут быть полностью объективными, игнорируя особенности сотрудничества с Азербайджаном в энергетической сфере.
4.️ Только в первом полугодии 2022 года Азербайджан получил от ЕС около 5 миллиардов евро дохода за продажу природного газа, между тем не менее крупный доходы Баку получает также от продажи нефти. Это означает, что огромное количество денег, полученных, в том числе и от ЕС, Азербайджан направит на увеличение собственных военных расходов, на проведение еще более агрессивной и воинственной политики в регионе.
5️. Используя заинтересованность ЕС и других стран региона в диверсификации энергетических и транзитных маршрутов, Азербайджан и Турция пытаются представить так называемый «Зангезурский коридор» как еще одно возможное направление расширения энергетических инфраструктур восток-запад, скрывая под этим свои территориальные претензии в отношении Армении и агрессивную политику.
6️. В условиях прекращения прямого сотрудничества между Москвой и Брюсселем в сфере энергоносителей Турция стала важным узлом транзита энергоносителей, с вытекающим из этого геополитическим и региональным влиянием. Этот новый статус Турции будет еще больше вынуждать как Москву, так и Брюссель учитывать интересы Анкары при принятии важных внешнеполитических решений, в том числе в вопросах, связанных с Южным Кавказом.
7. Нынешняя позиция России в вопросе энергетического сотрудничества ЕС – Азербайджан состоит в том, что в краткосрочной перспективе нужно воспользоваться азербайджанской лазейкой для получения дополнительных доходов из европейских рынков, а в долгосрочной перспективе – предотвратить нежелательные геополитические последствия турецко-азербайджанских проектов или сделать их контролируемыми за счет своего участия. Дальнейшее сотрудничество или конкуренция РФ – Азербайджан в энергетической сфере будет зависеть также от того, проявит ли Азербайджан сотруднический подход к возможным инициативам российской стороны в сфере, или будет выступать больше с позиций западных интересов – помешать им».