Ումի՞ց պահանջել անվտանգ և ուժեղ Հայաստան. Վահե Հովհաննիսյան
Ողջ հարգանքով հանդերձ՝ դեսպանատների և միջազգային կազմակերպությունների դիմաց պիկետ, բողոքի ակցիաներ անող մեր իրավապաշտպանների, բժիշկների, ուսանողների, արտիստների և հանրային գործիչների հանդեպ, ֆիքսենք, որ պատկերը շատ տխուր է։
Մենք հետ ենք գնացել 1988թ.-ի աշխարհայացքին։ Դեսպանատների և միջազգային հանրության խղճին, միջազգային կազմակերպություններին ապավինելը պետություն չունեցող ժողովրդի վարքագիծ է։ Մենք ունեինք պետություն, և որևէ դեսպանատան առջև նստացույցի խնդիր չունեինք։ Լիներ ուժեղ պետություն՝ այս հարցը կլուծեինք պետական լծակներով։
Կար ժամանակ՝ Լաչինի ճանապարհը բաց էր, ապահով էր, դրան զուգահեռ ունեինք Սոթք-Քարվաճառ նոր ճանապարհը, որովհետև ունեինք պետականություն։ Մենք մեր ձեռքով քանդեցինք պետականությունը, հիմա գլուխներս կախ, խեղճացած՝ թղթից ինքնաթիռներ ենք նետում։ Ու պետք չէ զարմանալ, թե ինչու է ճնշումը՝ միջազգային հանրության և Ադրբեջանի վրա, ոչ բավարար։ Այդպես էլ պետք է լիներ. առանց պետության երևացող կամ չերևացող գործունեության հնարավոր չի լինելու ապահովել բավարար ճնշում, նույնիսկ՝ սփյուռքի ակտիվություն։ Ժամանակն է պարզ ու հասցեական ասել, թե իշխանությունը, ընդդիմությունը, հանրությունը, ո´րը ինչ չի անում։
Ի՞նչ ճգնաժամի մասին է խոսքը
Հումանիտար ճգնաժամի հիմքում քաղաքական ճգնաժամն է, որն առկա է Հայաստանում։ Սա պետք է լուծել, որովհետև հումանիտար և քաղաքական ճգնաժամերը միասին ստեղծել են պետականության ճգնաժամ։ Կամ շատերը չեն հասկանում սա, կամ՝ ավելի անվտանգ է դեսպանատներից պահանջել ուժեղ և անվտանգ Հայաստան։ Նման բան չի լինում։ Մինչև բողոքի ելած սոցիալական խմբերը չգիտակցեն ճգնաժամի բովանդակությունը, իրավիճակը չի փոխվելու։
Ակնհայտ է, որ այս վիճակը նաև ուժեղ կոնսոլիդացնող առաջնորդության բացակայությունից է։ Պետականության գաղափարի շուրջ հասարակություններին կոնսոլիդացնում են վերնախավերն ու առաջնորդները։
Քանի չենք հասկացել, որ խոսքը հումանիտար ճգնաժամի մասին չէ, այլ՝ պետականության, թուրքը նորանոր պահանջներ է դնելու. մի քանի տասնյակ մարդ դեսպանատների առաջ կկանգնի, իսկ հազարավոր քաղաքացիներ Լաչինի փակ միջանցքի ֆոնին կխցանեն Դալմայի կամ մյուս մոլերի տոնական միջանցքները։
Պատերազմից հետո մենք կարևորագույն խնդիրն է՝ պետականությունը վերականգնելը, հումանիստական մտածողության փոխարեն մեզ պետական մտածողություն է պետք. դա է միակ բանալին՝ հայկական Արցախ ու բաց ճանապարհներ ունենալու։

Ваге Ованнисян: От кого требовать сильной и безопасной Армении?
При всем уважении к нашим правозащитникам, врачам, студентам, артистам и общественным деятелям, проводящим пикеты, акции протеста перед посольствами и международными организациями, нужно констатировать, что картина очень печальная.
Мы вернулись к мировоззрению 1988 года. Полагаться на совесть посольств и международного сообщества, международных организаций – это поведение народа, не имеющего государства. У нас было государство, и у нас не было какой-либо проблемы проводить сидячий пикет перед каким-то посольством. Если бы у нас было сильное государство, этот мы решили бы этот вопрос государственными рычагами.
Было время, когда Лачинская дорога была открыта, она была безопасной, параллельно с ней у была новая дорога Сотк – Карвачар, потому что у нас была государственность. Мы своими руками разрушили государственность, а сейчас с опущенными головами кидаем бумажные самолетики. И не нужно удивляться тому, почему давление на международное сообщество и Азербайджан оказалось недостаточным? Так и должно было быть: без видимой или невидимой деятельности государства невозможно обеспечить достаточное давление, даже при активности диаспоры. Пришло время сказать четко и адресно, чего не делают власть, оппозиция и общественность.
О каком кризисе идет речь?
В основе гуманитарного кризиса лежит существующий в Армении политический кризис. Это нужно решить, потому что гуманитарный и политический кризисы вместе создали кризис государственности. Многие либо не понимают этого, либо более безопасно требовать сильной и безопасной Армении от посольств. Подобного не бывает. Пока протестующие социальные группы не осознают содержание кризиса, ситуация не изменится.
Очевидно, что эта ситуация связана также с отсутствием сильного консолидирующего лидерства. Общества консолидируют вокруг идеи государственности элиты и лидеры.
Пока мы не поняли, что речь идет не о гуманитарном кризисе, а о кризисе государственности, турок будет предъявлять нам новые требования: несколько десятков человек будут проводить пикеты перед посольствами, а тысячи граждан на фоне закрытого коридора Лачина – блокировать праздничные коридоры «Далмы» или других молов.
Наша важнейшая задача после войны – восстановление государственности, вместо гуманистического мышления нам нужно государственное мышление. Это единственный ключ к армянскому Арцаху и открытым дорогам.