Ադրբեջանի կողմից ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի պատճառով յուրաքանչյուր րոպեն մարդկային կյանք կարող է արժենալ. Անահիտ Ավանեսյան
Ադրբեջանի կողմից ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի պատճառով յուրաքանչյուր րոպեն մարդկային կյանք կարող է արժենալ. «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում գրել է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
«Ցավոք, քաղաքակիրթ աշխարհում մարդիկ զրկված են առողջ լինելու, ժամանակին բուժօգնություն ստանալու հիմնարար իրավունքից:
Ցավով եմ խոսում Արցախում շրջափակման պայմաններում 44-ամյա տղամարդու մահվան մասին: Զորակցությունս եմ հայտնում ընտանիքին ու հարազատներին»,- գրել է նախարարը:
Նա նշել է, որ այս պահին էլ Արցախում ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող հիվանդներ կան, որոնց տեղափոխումը հնարավոր չէ ճանապարհի փակ լինելու պատճառով։

Каждая минута может стоить жизни из-за созданного Азербайджаном гуманитарного кризиса – Анаит Аванесян
Из-за созданного Азербайджаном гуманитарного кризиса каждая минута может стоить человеческой жизни, написала в своем микроблоге в Twitter министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
«К сожалению, в цивилизованном мире люди лишены фундаментального права быть здоровыми, получать своевременную медицинскую помощь.
С болью говорю о гибели 44-летнего мужчины в блокадном Арцахе. Выражаю соболезнования родным и близким», - написала Анаит Аванесян.
Она отметила, что на данный момент в Арцахе есть больные в крайне тяжелом состоянии, транспортировка которых невозможна из-за перекрытия дороги.