Հայաստանից ամեն օր 400 տոննա սննդամթերք ու դեղորայք հնարավոր չի լինում հասցնել Արցախ
Արդեն 10 օր է՝ Արցախն ամբողջական շրջափակման մեջ է: Դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան ադրբեջանական կողմը բնապահպանական կեղծ պատրվակներով փակել է Լաչինի միջանցքը, որն Արցախը Հայաստանի և արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհն է:
Ադրբեջանական գործողությունների հետևանքով Արցախի 120 000 բնակչությունը, որից 30 000-ը երեխաներ են, հայտնվել է հումանիտար ճգնաժամի մեջ, հայտնում են Արցախի տեղեկատվական շտաբից։
1100 քաղաքացի, որից 270-ը անչափահաս, ճանապարհի արգելափակման հետևանքով տուն վերադառնալու հնարավորություն չունի:
Արցախի բժշկական հաստատությունների վերակենդանացման բաժանմունքներում գտնվող ավելի քան երկու տասնյակ առողջական լուրջ խնդիրներ ունեցող հիվանդներ, որից 13-ը երեխաներ են, Հայաստան անհապաղ տեղափոխման կարիք ունեն: 350 հիվանդներ չեն կարողանում բուժում ստանալ Հայաստանում:
Արցախում ժամանակավորապես դադարեցվել են բոլոր պլանային վիրահատությունները:
Հայաստանից ամեն օր 400 տոննա սննդամթերք ու դեղորայք հնարավոր չի լինում հասցնել Արցախ:  Տրանսպորտային ամբողջական շրջափակումը սպառնում է սննդի, դեղորայքի և վառելիքի պակասով:

Каждый день более 400 тонн продуктов питания и лекарственных средств невозможно доставить из Армении в Арцах
21/12/2022 13:39
Уже 10 дней, как Арцах находится в полной блокаде. Утром 12 декабря азербайджанская сторона, ссылаясь на фальшивые экологические причины, перекрыла Лачинский коридор, который является единственной дорогой, связывающей Арцах с Арменией и внешним миром, сообщает Информационный штаб Арцаха.
Вследствие азербайджанских действий 120-тысячное население Арцаха, из которого 30 тысяч – дети, оказалось в состоянии гуманитарного кризиса.
1100 граждан, 270 из которых – несовершеннолетние, из-за заблокированной дороги не имеют возможности вернуться домой.
В реанимационных отделениях медицинских учреждений Арцаха находится более двух десятков пациентов, имеющих серьезные проблемы со здоровьем. 13 из них – дети, нуждающиеся в неотложном переводе в медицинские учреждения Армении. 350 больных не могут получить медицинскую помощь в Армении. В Арцахе временно приостановлены все плановые операции.
Каждый день более 400 тонн продуктов питания и лекарственных средств невозможно доставить из Армении в Арцах. Полная транспортная блокада грозит дефицитом продуктов питания, лекарственных средств и топлива.