ՄԻԵԴ-ը բավարարել է Հայաստանի ներկայացրած պահանջը և միջանկյալ միջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ
Քիչ առաջ Եվրոպական դատարանը բավարարեց Հայաստանի ներկայացրած պահանջը և միջանկյալ միջոցներ կիրառեց Ադրբեջանի նկատմամբ:
Այդ մասին հայտնում են Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից՝ հավելելով, որ մանրամասները կներկայացվեն ավելի ուշ:
Հիշեցնենք՝ Հայաստանը Արդարադատության միջազգային դատարանի կանոնակարգին համապատասխան նամակով տեղեկացրել էր Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման և դրա հետևանքով Արցախի բնակիչների իրավունքների խախտման մասին։
Միաժամանակ, Հայաստանը դիմել էր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ պահանջելով կիրառել միջանկյալ միջոցներ Ադրբեջանի նկատմամբ և պարտավորեցնել վերջինիս ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը:

ЕСПЧ удовлетворил заявление Армении, применив промежуточную меру в отношении Азербайджана
Европейский суд по правам человека немногим ранее удовлетворил представленное Арменией требование относительно разблокирования Лачинского коридора и применил промежуточную меру в отношении Азербайджана.
Об этом сообщает Офис представителя Армении по международным правовым вопросам, добавив, что подробности будут представлены позже.
Напомним, Армения в соответствии с регламентом Международного суда ООН письменно уведомила о блокировании Азербайджаном Лачинского коридора и нарушении прав жителей Арцаха вследствие этого.
Одновременно Армения обратилась в Европейский суд по правам человека с требованием применить промежуточные меры в отношении Азербайджана и обязать последнего разблокировать Лачинский коридор.