ԱՄՆ-ն կոչ է անում հնարավորինս արագ ապաշրջափակել Լեռնային Ղարաբաղը․ ՄԱԿ-ում ԱՄՆ ներկայացուցիչ
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները խորապես մտահոգված է Լաչինի միջանցքի տեղաշարժի խոչընդոտներով և դրա հետևանքով առաջացած հումանիտար իրավիճակով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նիստում Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հարցով քննարկմանն այս մասին ասաց ԱՄՆ ներկայացուցիչը։
«Լաչինի միջանցքի տեղաշարժի խոչընդոտը հետ է մղում խաղաղության գործընթացը՝ խաթարելով միջազգային վստահությունը այս գործընթացի հանդեպ և կարող է բերել պոտենցիալ ծանր մարդասիրական հետևանքերի։ Կոչ ենք անում Ադրբեջանի կառավարությանը և այլ կողմերին, որոնք պատասխանատու են միջանցքի անվտանգության համար, հնարավորինս արագ ապաշրջափակել Լեռնային Ղարաբաղը»,- ասաց ԱՄՆ ներկայացուցիչը։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ն կոչ է անում բոլոր կողմերին անմիջապես դադարեցնել այն գործողությունները, որոնք խաթարում են խաղաղության գործընթացը և միջազգային մարդասիրական իրավունքի ներքո իրենց պարտավորությունները կատարեն։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կուտակված խնդիրները պետք է լուծվեն խաղաղ բանակցությունների միջոցով։ Բանակցությունները տևական խաղաղության հասնելու միակ ձևն են»,- նշեց ԱՄՆ ներկայացուցիչը։

США призывают к скорейшему прекращению блокады Нагорного Карабаха: представитель США в ООН
Соединенные Штаты Америки глубоко обеспокоены препятствиями для передвижения в Лачинском коридоре и возникшей в результате гуманитарной ситуацией.
Как сообщает «Арменпресс», об этом представитель США заявил в ходе обсуждения ситуации вокруг Лачинского коридора на заседании Совета безопасности ООН.
«Препятствование движению по Лачинскому коридору отбрасывает назад мирный процесс, подрывает международное доверие к этому процессу и может привести к серьезным гуманитарным последствиям. Мы призываем правительство Азербайджана и другие стороны, ответственные за безопасность коридора, как можно скорее разблокировать Нагорный Карабах", - сказал представитель США.
По его словам, США призывают все стороны немедленно прекратить действия, нарушающие мирный процесс, и выполнить свои обязательства по международному гуманитарному праву.
«Накопившиеся проблемы между Арменией и Азербайджаном должны быть решены путем мирных переговоров. Переговоры — единственный способ достичь прочного мира», — заявил представитель США.