ՌԴ-ն ակնկալում է, որ Լաչինի միջանցքով երթևեկությունը մոտ ժամանակներս կվերականգնվի
ՌԴ-ն ակնկալում է, որ Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը կապող Լաչինի միջանցքով տրանսպորտային հաղորդակցության վերականգնումը տեղի կունենա մոտ ժամանակներս։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ քննարկմանն այս մասին ասաց ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի Դաշնության ներկայացուցիչը։
«Ակնկալում ենք, որ մոտ ապագայում լիարժեք տրանսպորտային հաղորդակցությունը կվերականգնվի։ Ռուսական կողմը Պաշտպանության նախարարության, ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության, ինչպես նաև Արտաքին գործերի նախարարության գծով վերջին օրերի ընթացքում ձեռնարկում է բոլոր անհրաժեշտ ջանքերը Լաչինի միջանցքում իրավիճակի շուտափույթ կարգավորման համար։ Կանոնավոր շփումներ են կազմակերպվել հայ և ադրբեջանցի գործընկերների հետ»,-ասել է նա։
ՌԴ ներկայացուցչի խոսքով՝ այդ աշխատանքի արդյունքում հաջողվել է հասնել Լեռնային Ղարաբաղ գազի մատակարարման վերսկսմանը և միջանցքով երթևեկության մասնակի ապաշրջափակմանը։
«Համաձայնեցվում են Ադրբեջանի բնապահպանական փորձագետների կողմից Լեռնային Ղարաբաղում հանքավայրեր այցելելու պարամետրերը»,-եզրափակել է նա։

Россия рассчитывает, что движение по Лачинскому коридору будет восстановлено в ближайшее время
Российская Федерация рассчитывает, что восстановление транспортного сообщения по Лачинскому коридору, соединяющему Армению и Нагорный Карабах, произойдет в ближайшее время. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявила представитель РФ в ООН на обсуждении в Совете Безопасности ООН ситуации вокруг Лачинского коридора.
«Рассчитываем, что в ближайшее время будет восстановлено полноценное транспортное сообщение. Российская сторона, в лице Министерства обороны, командования российских миротворческих войск, а также Министерства иностранных дел прилагает все необходимые усилия для скорейшего урегулирования ситуации в Лачинском коридоре. Организованы регулярные контакты с армянскими и азербайджанскими партнерами", - сказала она.
По словам представителя РФ, в результате этой работы удалось добиться возобновления газоснабжения Нагорного Карабаха и частичного разблокирования движения по коридору.
"Параметры посещения шахт в Нагорном Карабахе экспертами-экологами Азербайджана согласовываются", - заключила она.